06.05.2024
Analizy i raportyBanki

NBP: Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty dla firm, spadku na kredyty mieszk. w II kw.

Warszawa, 06.05.2024 (ISBnews) - Banki zapowiadają na II kwartał br. nieznaczne zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów dla większości ich rodzajów przy złagodzeniu dla kredytów konsumpcyjnych, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP). Oczekują jednocześnie wzrostu popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych oraz spadku popytu na kredyty mieszkaniowe.

"Banki w I kwartale 2024 r. zaostrzyły politykę kredytową we wszystkich segmentach rynku, w największym stopniu dla MSP. Głównymi przyczynami tego zaostrzenia były: perspektywy makroekonomiczne, jakość portfela kredytowego i wzrost ryzyka branży. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył istotny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe spowodowany wstrzymaniem dopłat z programu 'Bezpieczny Kredyt 2%'. Jednocześnie wzrósł popyt na kredyty konsumpcyjne i kredyty dla dużych przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie pn. "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych I kwartał 2024 r."

"Na II kwartał 2024 r. banki zapowiadają nieznaczne zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów dla większości rodzajów kredytów i złagodzenie dla kredytów konsumpcyjnych. Oczekują jednocześnie wzrostu popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych oraz spadku popytu na kredyty mieszkaniowe" - czytamy dalej.

W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw oczekiwania na II kwartał br. są następujące: zaostrzenie polityki kredytowej większości segmentów rynku z wyjątkiem jej utrzymania w przypadku kredytów długoterminowych dla MSP; wzrost popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem spadku popytu na krótkoterminowe kredyty dla MSP.

W I kwartale 2024 r. banki kontynuowały politykę zaostrzania kryteriów udzielania krótko- i długoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw i sektora MSP. Banki zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu i maksymalny okres kredytowania, podano także.

W przypadku kredytów mieszkaniowych banki oczekują w II kw. utrzymania dotychczasowej polityki kredytowej oraz ponowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

W I kwartale 2024 r. banki nie zmieniły zauważalnie kryteriów, a także większości warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, z wyjątkiem zmniejszenia marży kredytowej. Jednocześnie jednak wśród zmian warunków udzielania kredytów nieobjętych ankietą banki zaliczyły m.in. wzrost oprocentowania kredytów na stałą lub okresowo stałą stopę kredytową, podał też NBP.

"Oczekiwania na II kwartał 2024 r. [odnośnie do kredytów konsumpcyjnych]: łagodzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne" - napisano dalej.

W I kwartale 2024 r. banki kontynuowały, zapoczątkowany w I kwartale 2022 r., proces zaostrzania kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych. Jednocześnie banki zmieniły niektóre warunki kredytowania, w tym zwiększyły marżę dla kredytów obarczonych większym ryzykiem oraz wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytu. Do zmian niewymienionych w ankiecie warunków kredytowania banki zaliczyły m.in. uwzględnienie świadczeń z programu 'Rodzina 800 plus' w ocenie zdolności kredytowej kredytobiorcy, a do zaostrzenia czynniki związane z dostosowaniem strategii do zmieniających się warunków. Za czynnik łagodzący politykę kredytową banki uznały: wzrost presji konkurencyjnej, w tym ze strony nie-bankowych instytucji finansowych.

Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2024 r. wśród 23 banków, których łączny udział w portfelu należności sektora bankowego od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wynosi około 88%.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii