NBP: Dynamika akcji kredytowej spadnie do ok. 1,13% w II kw. 2025, potem powolna odbudowa
Dynamika akcji kredytowej ogółem dla sektora niefinansowego spowolni do ok. 1,13% r/r w II kwartale 2025 r., a potem będzie się powoli odbudowywać do ok. 1,8% r/r w IV kwartale 2026 r., prognozuje Narodowy Bank Polski (NBP).
"Prognoza akcji kredytowej ogółem dla sektora niefinansowego przewiduje spadek tej dynamiki do około 1,13% r/r w II kwartale 2025 r. oraz późniejszą powolną odbudowę do około 1,8% r/r na koniec horyzontu prognozy (IV kwartał 2026 r.). Prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnej dynamiki kredytów wynosi około 0,25 (między I kwartałem 2025 r. a IV kwartałem 2026 r.). Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za stosunkowo powolny powrót dynamiki kredytów dla sektora niefinansowego do długookresowej średniej (około 5%) jest niski popyt na kredyt w sektorze przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2023 r."
Po obserwowanym od III kwartału 2022 r. do III kwartału 2023 r. szybkim spadku dynamiki akcji kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, w 2024 r. ustabilizowała się ona na poziomie około 2,3% r/r, wskazał bank centralny.
"W bieżącej edycji prognozy oczekiwana jest dalsza oscylacja dynamiki akcji kredytowej wokół tej wartości. W pierwszej części horyzontu prognozy możliwe jest przejściowe jej osłabienie do poziomu 0,27% r/r w I kwartale 2025 r. w związku z przewidywanym odbiciem inflacji po wycofaniu działań osłonowych rządu w zakresie cen żywności i energii. W kolejnych kwartałach dynamika stopniowo powróci do wartości obserwowanych w 2024 r. Powrót dynamiki akcji kredytowej do długookresowej średniej (około 5%) będzie stosunkowo długotrwały i może wykraczać poza bieżący horyzont prognozy, co wynika z poziomu stóp procentowych oraz środków własnych przedsiębiorstw" - czytamy dalej.
Od czerwca 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych obserwowano stopniową odbudowę akcji kredytowej do poziomu zbliżonego do długookresowej średniej (około 7%).
"Model prognostyczny przewiduje dalszy wzrost dynamiki akcji kredytowej (o około 1,7 pkt procentowego), trwający do II kwartału 2025 r. W kolejnych kwartałach tendencja ta ulegnie nieznacznemu osłabieniu, a dynamika akcji kredytowej ostatecznie osiągnie 4,58% w IV kwartale 2026 r." - napisano też w raporcie.
Po znacznym osłabieniu dynamiki kredytów mieszkaniowych w 2022 i na początku 2023 r. w kolejnych kwartałach obserwowano jej powrót do wartości dodatnich. Odbicie to było po części skutkiem obniżonego poziomu wyjściowego, podał też NBP.
"W bieżącej edycji prognozy przewidywane są kolejne oscylacje popytu na kredyt. W pierwszej części horyzontu prognozy ulegnie on osłabieniu, a dynamika akcji kredytowej spadnie do 1,73% w II kwartale 2025 r. Zgodnie z projekcją przedstawioną w lipcowej edycji 'Raportu o inflacji', przewidywany spadek dynamiki akcji kredytowej będzie towarzyszył wzrostowi presji inflacyjnej związanemu z częściową likwidacją działań osłonowych rządu w zakresie cen żywności i energii" - napisano w raporcie.
"Obserwowane w minionych kwartałach stosunkowo silne powiązanie między popytem na kredyty mieszkaniowe a tempem wzrostu cen sprawia, że uzasadnione jest oczekiwanie, iż akcja kredytowa w tym segmencie rynku będzie podlegała najsilniejszej redukcji spośród wszystkich analizowanych segmentów rynku. W kolejnych kwartałach przewidywana jest stabilizacja dynamiki akcji kredytowej na poziomie około 5,5%. Poziom ten jest zdecydowanie niższy od długookresowej średniej obserwowanej dla lat 2012–2022 (około 10% r/r)" - czytamy dalej.
Prognozy agregatów kredytowych wskazują, że na koniec horyzontu prognozy relacja kredytów dla przedsiębiorstw do PKB może osiągnąć najniższy poziom w historii (ok. 9,3%), a relacje kredytów dla sektora niefinansowego i konsumpcyjnych będą się utrzymywały na poziomach nieobserwowanych od 2006 r. (odpowiednio: ok. 28% PKB i ok. 6% PKB). Relacja kredytów mieszkaniowych do PKB może osiągnąć poziom z 2014 r. (ok. 11%), podał także bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.