NBP: Firmy oczekują nieznacznego ożywienia koniunktury w IV kw., mniejszego niż w II kw.
Przedsiębiorstwa oczekują w III kw. br. nieznacznego ożywienia koniunktury w IV kw. 2024 r., jednak skala spodziewanej poprawy jest mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie pogorszenia perspektyw zatrudnienia, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje na oczekiwane przez przedsiębiorstwa nieznaczne ożywienie koniunktury w IV kw. 2024 r. Skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie pogorszenia perspektyw zatrudnienia. Mimo mniejszego optymizmu, w prawie wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw według przeznaczenia dóbr i usług - z wyjątkiem producentów dóbr inwestycyjnych - wskaźnik sytuacji przyszłej sygnalizował oczekiwaną poprawę sytuacji" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Według Szybkiego Monitoringu, syntetyczny wskaźnik sytuacji ekonomiczno-finansowej sektora przedsiębiorstw (SSEF) sugeruje, że w II kw. 2024 r. kondycja sektora pogorszyła się i była nieco niekorzystna.
"Pogorszyła się sytuacja w obszarze inwestycji, rentowności, płynności oraz wypłacalności. Poprawiły się natomiast odczyty w obszarze rynku pracy. Dobra kondycja ekonomiczno-finansowa utrzymuje się jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych. Z kolei w przypadku producentów dóbr zaopatrzeniowych - choć sytuacja pozostała niekorzystna - odnotowano poprawę sytuacji" - wymieniono w raporcie.
W III kw. 2024 r. oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw były nadal nieznacznie pozytywne, choć nieco gorsze niż przed kwartałem, podał też NBP.
"Niewielki spadek wskaźnika syntetycznego sytuacji bieżącej (SSB) był wypadkową obniżenia się ocen w obszarze płynności, obsługi zadłużenia i akceptacji wniosków kredytowych oraz poprawy komponentów odnoszących się do sytuacji popytowej i ekonomicznej. We wszystkich grupach firm wyróżnionych według przeznaczenia dóbr i usług ocena koniunktury była co najmniej neutralna" - napisano także w materiale.
Ostatnie badanie SM NBP odbyło się we wrześniu 2024 r. i wzięło w nim udział 2601 podmiotów wybranych z terenu całego kraju.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.