NBP: Firmy oczekują nieznacznego ożywienia koniunktury w IV kw., mniejszego niż w II kw.
Przedsiębiorstwa oczekują w III kw. br. nieznacznego ożywienia koniunktury w IV kw. 2024 r., jednak skala spodziewanej poprawy jest mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie pogorszenia perspektyw zatrudnienia, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje na oczekiwane przez przedsiębiorstwa nieznaczne ożywienie koniunktury w IV kw. 2024 r. Skala spodziewanej poprawy jest jednak mniejsza niż przed kwartałem, przede wszystkim w następstwie pogorszenia perspektyw zatrudnienia. Mimo mniejszego optymizmu, w prawie wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw według przeznaczenia dóbr i usług - z wyjątkiem producentów dóbr inwestycyjnych - wskaźnik sytuacji przyszłej sygnalizował oczekiwaną poprawę sytuacji" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Według Szybkiego Monitoringu, syntetyczny wskaźnik sytuacji ekonomiczno-finansowej sektora przedsiębiorstw (SSEF) sugeruje, że w II kw. 2024 r. kondycja sektora pogorszyła się i była nieco niekorzystna.
"Pogorszyła się sytuacja w obszarze inwestycji, rentowności, płynności oraz wypłacalności. Poprawiły się natomiast odczyty w obszarze rynku pracy. Dobra kondycja ekonomiczno-finansowa utrzymuje się jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych. Z kolei w przypadku producentów dóbr zaopatrzeniowych - choć sytuacja pozostała niekorzystna - odnotowano poprawę sytuacji" - wymieniono w raporcie.
W III kw. 2024 r. oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw były nadal nieznacznie pozytywne, choć nieco gorsze niż przed kwartałem, podał też NBP.
"Niewielki spadek wskaźnika syntetycznego sytuacji bieżącej (SSB) był wypadkową obniżenia się ocen w obszarze płynności, obsługi zadłużenia i akceptacji wniosków kredytowych oraz poprawy komponentów odnoszących się do sytuacji popytowej i ekonomicznej. We wszystkich grupach firm wyróżnionych według przeznaczenia dóbr i usług ocena koniunktury była co najmniej neutralna" - napisano także w materiale.
Ostatnie badanie SM NBP odbyło się we wrześniu 2024 r. i wzięło w nim udział 2601 podmiotów wybranych z terenu całego kraju.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.