NBP: Liczba mieszkań rozpoczętych może być wyższa w kolejnych miesiącach dzięki legislacji
Liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna, może być wyższa w kolejnych miesiącach tego roku niż w I kw., gdy było ich ok. 60,1 tys., dzięki zmianom legislacyjnym, wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego (NBP).
"Liczba mieszkań rozpoczętych może być wyższa w kolejnych miesiącach wobec wejścia w życie w kwietniu 2024 r. zapisów nowelizacji warunków technicznych budynków [...] oraz reformy planowania przestrzennego" - czytamy w "Informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2024 r.".
NBP przypomniał, że w I kw. 2024 r. oddano do użytkowania w Polsce ok. 48,8 tys. mieszkań, tj. o ok. 18% mniej wobec poprzedniego kwartału oraz ok. 12% mniej względem I kw. 2023 r. Oddawano głównie mieszkania na sprzedaż i wynajem (ok. 60%) oraz indywidualne (ok. 37%). Wśród ogółu oddawanych mieszkań r/r nieco zwiększył się udział mieszkań oddanych do użytkowania w 6. (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław) i 10. miastach (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra), w Warszawie pozostał stabilny a w pozostałej Polsce spadł.
Liczba ok. 60,1 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto była wyższa o 56% od notowanej w I kw. 2023 r., oraz wyższa o 20% względem poprzedniego kwartału. Należy dodać, że liczba rozpoczętych budów mieszkań r/r wzrosła w 6 i 10 miastach, jak i pozostałej części Polski, z wyjątkiem Warszawy, gdzie nastąpił ich spadek. W rozpoczętych budowach w Polsce także dominowały mieszkania na sprzedaż i wynajem (ok. 72%) oraz indywidualne (ok. 25%), podał także bank centralny.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 20.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Mieszkanie nie dla nauczyciela? Kogo w Polsce stać na własne “M”?
Pensje Polaków mocno się różnią. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je porównać z przeciętną ogólnopolską ceną nowego mieszkania.
- 15.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.