21.10.2024
Analizy i raporty

NBP: Odsetek firm oczekujących inflacji 4,2% r/r w ciągu 12 m-cy wzrósł do 18,3%

Odsetek przedsiębiorstw prognozujących utrzymanie się inflacji konsumenckiej na poziomie z lipca (4,2% r/r) w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy wzrósł do 18,3% z 14,6%, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Najwięcej przedsiębiorstw jako główną przyczynę planowanych podwyżek cen oferowanych produktów i usług wskazywało rosnące koszty zaopatrzenia (50% firm planujących podniesienie cen wobec 53,4% w poprzednim kwartale).

"W ostatnim badaniu obniżyła się wartość statystyki bilansowej oczekiwań inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy (do 34,3 pkt z 43,5 pkt w poprzednim kwartale). Spadek ten nastąpił jednak przy wyraźnym wzroście poziomu referencyjnego inflacji, do którego odnoszą się ankietowane podmioty (do 4,2% r/r z 2,4% r/r w poprzednim badaniu), a zatem nie należy go interpretować jako spadku oczekiwań dotyczących inflacji CPI. Do obniżenia się statystyki bilansowej przyczynił się spadek udziału podmiotów oczekujących dalszego wzrostu inflacji (do 31,4% z 43,4% w poprzednim badaniu), przy jednoczesnym wzroście odsetka firm spodziewających się utrzymania inflacji na poziomie z lipca br. (do 18,3% z 14,6%) lub wolniejszego wzrostu cen konsumenta (do 20,1% z 12,5%)" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

W III kw. zwiększył się udział firm oczekujących wzrostu jednostkowych kosztów produkcji w IV kw. (do 66,3% z 64,9% w poprzednim kwartale), przy czym większość z tych podmiotów prognozowało, że wzrost ten będzie umiarkowany (48,7% wobec 47,3% w poprzednim kwartale), podano także.

"W III kw. nieznacznie wzrósł odsetek przedsiębiorstw oceniających wzrost kosztów pracy jako najważniejszą przyczynę planowanego wzrostu cen produkcji (29,2% firm planujących podniesienie cen wobec 28,8% w poprzednim kwartale). Wzrost tego odsetka odnotowano w szczególności w hotelarstwie i gastronomii, górnictwie, edukacji, handlu oraz w budownictwie" - czytamy dalej.

Lekko obniżył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy (lub presji płacowej) może być barierą prowadzenia działalności (do 9,6% z 10,4% w poprzednim kwartale; pytanie otwarte SM NBP); "odsetek ten kształtował się jednak nadal wyraźnie powyżej wieloletniej średniej (4,6%)", podał bank centralny.

"W dalszym ciągu najwięcej przedsiębiorstw - choć nieco mniej niż w poprzednim badaniu - jako główną przyczynę planowanych podwyżek cen oferowanych produktów i usług wskazywało rosnące koszty zaopatrzenia (50% firm planujących podniesienie cen wobec 53,4% w poprzednim kwartale)" - czytamy dalej.

Wskazano, że obniżył się przy tym udział podmiotów wskazujących w tym kontekście na wzrost cen surowców energetycznych (14,5% wobec 17,3% w poprzednim okresie), co mogło być związane ze spadkiem notowań cen ropy naftowej na rynku światowym w III kw. br.

Nieco rzadziej przedsiębiorstwa sygnalizowały, że na planowany wzrost cen ich produktów mają wpływ rosnące ceny energii elektrycznej (15,9% firm wobec 16,3% w poprzednim kwartale) oraz materiałów i komponentów (19,7% firm wobec 19,9% w poprzednim kwartale).

Jednocześnie po raz kolejny zmniejszył się udział przedsiębiorstw wskazujących rosnące koszty zaopatrzenia jako barierę zagrażającą działalności firmy (do 12,1% z 13,2% w poprzednim badaniu; pytanie otwarte SM NBP).

Pomimo spadku, odsetek ten nadal kształtował się powyżej długoletniej średniej (9,0%), a wzrost kosztów zaopatrzenia pozostał najważniejszą barierą prowadzenia działalności, podsumowano w SM.

Ostatnie badanie SM NBP odbyło się we wrześniu 2024 r. i wzięło w nim udział 2601 podmiotów wybranych z terenu całego kraju.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii