25.04.2024
Analizy i raportyBanki

NBP: Odsetek firm planujących wzrost zadłużenia spadł do 17,3% w II kwartale

Warszawa, 25.04.2024 (ISBnews) - Odsetek firm planujących wzrost zadłużenia spadł do 17,3% w II kw. br. z 17,8% kwartał wcześniej, przy czym spadki prognoz zadłużenia zanotowano w grupie dużych przedsiębiorstw, przy ich pewnym wzroście w sektorze MSP, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

"W świetle wyników SM NBP odsetek firm planujących wzrost zadłużenia w II kw. 2024 r. pozostał na niskim poziomie (17,3% wobec 17,8% kwartał wcześniej). Spadki prognoz zadłużenia zanotowano w grupie dużych przedsiębiorstw, przy ich pewnym wzroście w sektorze MSP. Zmniejszył się jednak w relacji kwartalnej udział przedsiębiorstw rozważających ograniczenie wykorzystania finansowania bankowego (do 5,8% z 6,7%). W efekcie saldo popytu na kredyt, choć pozostało niskie, nieznacznie się poprawiło. Ze względu na nadal osłabione zainteresowanie dużych firm rozpoczynaniem nowych inwestycji w nadchodzącym kwartale, jak i redukcję ich popytu na kredyt, zapotrzebowanie przedsiębiorstw na finansowanie bankowe w najbliższym czasie prawdopodobnie pozostanie niskie" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Według danych SM NBP, w I kw. 2024 r. nastąpił wzrost odsetka firm ubiegających się o kredyt - do 13,7% z 11% w IV kw. 2023 r., zarówno w grupie dużych firm, jak i w sektorze MSP.

"Zmniejszyła się jednak deklarowana dostępność finansowania bankowego - wyraźnie niższy był udział firm, które otrzymały pozytywne decyzje kredytowe (82,7% wobec 86,6% w IV kw.). Tym niemniej zarówno w przypadku dużych firm, jak i sektora MSP udział wniosków zaakceptowanych (odpowiednio 91,4% i 79,7%) był nadal wyższy od 10-letnich średnich" - czytamy dalej w raporcie.

Ostatnie badanie SM NBP odbyło się w marcu 2024 r. w badaniu SM NBP wzięło udział 2617 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikro przedsiębiorstwa, zastrzegł bank centralny.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii