25.04.2024
Analizy i raportyInformacje z gospodarki

NBP: Rośnie przewaga firm planujących wzrost inwestycji nad zapowiadającymi ograniczenia

Warszawa, 25.04.2024 (ISBnews) - Firmy od pięciu kwartałów stopniowo zwiększają zainteresowanie rozpoczynaniem nowych inwestycji i coraz częściej deklarują zamiar kontynuowania już rozpoczętych projektów; jednocześnie rośnie przewaga udziału podmiotów planujących zwiększenie inwestycji w perspektywie roku nad tymi zapowiadającymi ich ograniczenie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

"Wyniki SM NBP wskazują na dalszą, wyraźną poprawę optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorstw: w II kw. br. wskaźnik OPTIN wzrósł do poziomu zbliżonego do wieloletniej średniej. Firmy od pięciu kwartałów stopniowo zwiększają zainteresowanie rozpoczynaniem nowych inwestycji i coraz częściej deklarują zamiar kontynuowania już rozpoczętych projektów. Jednocześnie rośnie przewaga udziału podmiotów planujących zwiększenie inwestycji w perspektywie roku nad tymi zapowiadającymi ich ograniczenie, przy stabilnej relacji między przedsiębiorstwami formułującymi takie plany w perspektywie najbliższego kwartału" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

"Nastroje inwestycyjne największych przedsiębiorstw (oceniane na podstawie wskaźników ważonych wielkością zatrudnienia) pozostają osłabione, mimo nieznacznej poprawy wobec poprzedniego kwartału. Niska pozostaje m.in. ważona oczekiwana dynamika nakładów i skłonność do rozpoczynania nowych inwestycji. Pozytywnym sygnałem jest natomiast silna poprawa wskaźnika kontynuacji inwestycji ważonego wielkością zatrudnienia. Wyniki SM NBP sugerują, że ograniczeniem dla inwestycji największych przedsiębiorstw mogą być m.in. nadmierny poziom zapasów oraz niższa rentowność eksportu" - czytamy dalej.

Nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw pozostają zróżnicowane w zależności od sektora własności. W dalszym ciągu rośnie optymizm inwestycyjny w sektorze prywatnym, w tym wśród przedsiębiorstw zagranicznych. Pozostaje on jednak niższy niż w sektorze publicznym, gdzie wskaźnik nastrojów inwestorów nie zmienia się istotnie, podano także.

"W ujęciu branżowym znaczącego wzrostu aktywności inwestycyjnej oczekuje przede wszystkim budownictwo, które spodziewa się wyższego popytu na swoje usługi m.in. w związku z napływem środków unijnych. Według SM NBP, przedsiębiorstwa budowlane już od pięciu kwartałów rozpoczynają coraz więcej nowych inwestycji i planują istotne zwiększenie ich skali" - napisano też w raporcie.

Przedsiębiorstwa oceniają ogólne warunki dla prowadzenia inwestycji najczęściej jako neutralne (40% firm) lub niesprzyjające (29%). 6% respondentów uważa, że otoczenie jest korzystne dla aktywności inwestycyjnej. Respondenci nie spodziewają się też większych zmian klimatu dla inwestycji w ciągu najbliższego roku (60% opinii), wskazał NBP.

"Wyniki SM NBP wskazują też, że przedsiębiorstwa preferują obecnie inwestycje o krótszym okresie zwrotu (46% firm zgłosiło takie preferencje). Relatywnie często przesuwają w czasie również moment rozpoczęcie inwestycji, a niewykorzystany kapitał lokują w obciążonych niższym ryzykiem aktywach, głównie finansowych" - wskazano dalej w raporcie.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • 29.04.2024
    GospodarkaInformacje z gospodarki

    MF: Obciążenia podatkowo-składkowe wzrosły do 34,9% PKB w 2023 r. z 34,2% w 2022 r.

    Warszawa, 29.04.2024 (ISBnews) - Obciążenia podatkowo-składkowych w Polsce wzrosły do 34,9% PKB w 2023 r. z 34,2% PKB w 2022 r. w porównaniu do 32,3% PKB w 2015 r., podało Ministerstwo Finansów w "Białej Księdze" poświęconej stanowi finansów publicznych. Jak podał resort, średnia unijna wynosiła 39,4% PKB w 2023 r. wobec 40% PKB w 2022 r. i 39,7% PKB w 2015 r.

  • 29.04.2024
    GospodarkaInformacje z gospodarki

    MF: Koszty obsługi długu BGK na FWSZ mogą być o 56-82 mld zł wyższe niż długu SP do 2035

    Warszawa, 29.04.2024 (ISBnews) - Koszty obsługi długu publicznego w przypadku Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) od zobowiązań zaciągniętych w latach 2024-2035 przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), które mogą być wyższe w porównaniu do finansowania Skarbu Państwa o ok. 56-82 mld zł, w zależności od przyjętego modelu finansowania Funduszu, podało Ministerstwo Finansów w "Białej Księdze" poświęconej stanowi finansów publicznych.

  • 29.04.2024
    BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki

    KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 103,4 pkt w kwietniu

    Warszawa, 29.04.2024 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 103,4 pkt w kwietniu 2024 r. wobec 101,9 pkt w poprzednim miesiącu podała Komisja Europejska (KE).

  • 26.04.2024
    Informacje ogólneInformacje z gospodarki

    Domański: Luka VAT wzrosła do poziomu dwucyfrowego w 2023 roku

    Warszawa, 26.04.2024 (ISBnews) - Luka w podatku VAT, czyli różnica między oczekiwanymi, a faktycznie uzyskanymi dochodami tego podatku, ponownie wzrosła do poziomu dwucyfrowego w 2023 r., poinformował minister finansów Andrzej Domański.

  • 25.04.2024
    BankiInformacje z gospodarki

    NBP: Prognozy zatrudnienia bez większych zmian w I kw., rośnie udział firm z wakatami

    Warszawa, 25.04.2024 (ISBnews) - Wskaźnik kwartalnych prognoz zatrudnienia pozostał w I kw. br. na poziomie zbliżonym do poprzedniego odczytu, natomiast wzrósł udział podmiotów informujących o nieobsadzonych miejscach pracy (do 44,7% z 43,6% w IV kw. 2023 r.), podał Narodowy Bank Polski (NBP).