NBP: Zwiększył się udział firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji w IV kw.
Optymizm inwestycyjny firm w III kw., po osłabieniu w poprzednim badaniu, wzrósł i zwiększył się udział firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji w IV kw., podał Narodowy Bank Polski (NBP). Zwiększył się odsetek firm zainteresowanych kontynuacją już rozpoczętych inwestycji oraz rozpoczynaniem nowych, a plany kwartalnych i rocznych zmian wielkości nakładów zostały podwyższone.
"W świetle wyników SM NBP optymizm inwestycyjny firm, po osłabieniu w poprzednim badaniu, w III kw. wzrósł. W szczególności zwiększył się udział firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji w perspektywie kwartału (choć nie w perspektywie rocznej) i zwiększaniem wydatków na projekty inwestycyjne. Jednocześnie więcej firm planowało kontynuację rozpoczętych inwestycji" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
"Optymizm inwestycyjny dużych przedsiębiorstw - mierzony wskaźnikiem OPTIN ważonym wielkością zatrudnienia - wzrósł, choć w przypadku ocen dotyczących IV kw. pozostał obniżony. Sugeruje to, że ożywienia inwestycji należy się spodziewać raczej w perspektywie roku niż kwartału" - dodano.
Planom inwestycyjnym największych przedsiębiorstw sprzyjają prawdopodobnie korzystniejsze oczekiwania popytowe i wzrost napływu środków unijnych z nowej perspektywy finansowej UE i Krajowego Planu Odbudowy (KPO), podano także
Ograniczeniem w planach inwestycyjnym największych przedsiębiorstw może pozostawać relatywnie niskie wykorzystanie zdolności produkcyjnych i obniżenie się rentowności eksportu, podano w SM.
W ujęciu sektorowym, w III kw. lepsze niż przed kwartałem nastroje inwestycyjne zgłaszały wszystkie branże poza transportem, a najwyraźniej poprawiły się one w usługach i budownictwie.
"Budownictwo jest jedyną branżą notującą od dwóch lat trwałą, systematyczną poprawę optymizmu inwestycyjnego. Inwestycje w budownictwie, wspierające zdolności wykonawcze tego sektora, są istotne z punktu widzenia możliwości realizacji inwestycji finansowanych ze środków unijnych" - czytamy w raporcie.
Wśród eksporterów, w tym zwłaszcza wyspecjalizowanych, optymizm inwestycyjny od trzech lat słabnie, podkreślono
"Zmniejsza się zainteresowanie tej grupy podmiotów nowymi inwestycjami, a prognozy zmian wielkości nakładów w perspektywie kwartału pogorszyły się i pozostają negatywne (firmy te częściej planują redukcję niż wzrost nakładów)" - czytamy w SM.
Ostatnie badanie SM NBP odbyło się we wrześniu 2024 r. i wzięło w nim udział 2 601 podmiotów wybranych z terenu całego kraju.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.