Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości to emocjonalny i finansowy rollercoaster sprzyjający pesymistycznym wizjom. Na rynku mieszkaniowym najwięcej niepewności budzi, nadal niedoprecyzowany i niepewny, program wsparcia kredytobiorców #NaStart, powszechnie zwany Kredytem 0%.
Program rządowy teoretycznie ma wejść w życie 15 stycznia 2025 roku. Czy zyska większą popularność niż Bezpieczny Kredyt 2%? Taka opcja jest możliwa, jednak wszystkie warunki nie zostały jeszcze określone. Ponadto, na ten moment maksymalny limit kredytu hipotecznego nie jest wskazany.
BK 2% popularny w małych miejscowościach
Bezpieczny Kredyt 2% uruchomiony w drugiej połowie 2023 r. zyskał licznych zwolenników. Jak wynika z danych udostępnionych przez BIK, z rządowego programu skorzystało 92,6 tys. osób, zaciągając zobowiązania na 27,2 mld zł! Program zakładał, iż w ciągu dwóch lat zostanie udzielonych 50 tys. kredytów. Rzeczywistość przekroczyła jednak najśmielsze oczekiwania i łącznie udzielono aż 66,8 tys. Bezpiecznych Kredytów 2%. Co ciekawe, aż 64,4% BK 2% zostało przyznanych w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców.

Kredyt #NaStart a wizja deweloperska
Nowy program rządowy może przyczynić się do stabilizacji rynku mieszkaniowego. Deweloperzy wskazują na fakt, iż ich plany inwestycyjne oraz dotychczasowe strategie sprzedażowe nie ulegną zmianie, mimo przesunięcia w czasie momentu uruchomienia programu. Zaznaczają, że dywersyfikacja portfolio i elastyczność ofert w zmieniających się warunkach branżowych to sprawy priorytetowe. Jak zauważa Polski Związek Firm Deweloperskich, wprowadzenie nowego programu rządowego powinno być jednoznaczne z uruchomieniem mechanizmów zwiększających podaż, a co za tym idzie – z łagodzeniem podwyżek cen za metr kwadratowy i poprawą gospodarki mieszkań.
„Ze szczytu widać więcej…”
Czy nowy program rządowy zostanie wprowadzony w życie na początku przyszłego roku? Czy – jak przewiduje wielu analityków – znów spowoduje znaczący wzrost cen? Z jakimi problemami spotkali się deweloperzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Dlaczego sektor mieszkaniowy był zmuszony do zmniejszenia tempa, a inwestorzy nie lokowali środków w nieruchomościach komercyjnych? Na te oraz inne pytania odpowiedzi postarają się znaleźć prelegenci oraz moderatorzy paneli dyskusyjnych i warsztatów już 14 i 15 listopada 2024 r. To właśnie w tych dniach w Zakopanem odbędzie się czwarta edycja PRES Polish Real Estate Summit. Goście, Uczestnicy oraz Partnerzy wydarzenia ponownie spotkają się w hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA. Organizatorem wydarzenia jest Nowy Adres – firma należąca do Grupy MTP.
Dlaczego warto wziąć udział?
PRES Polish Real Estate Summit 2024 to coroczne spojrzenie z góry na to, co działo się na rynku nieruchomości w ostatnich dwunastu miesiącach. Baczniej przyglądamy się temu, co dzieje się wokół rynku mieszkaniowego – śledząc między innymi mieszkaniowe projekty komercyjne, którymi coraz odważniej interesują się i inwestorzy, i sami deweloperzy. 14 i 15 listopada już po raz czwarty w samym sercu Tatr spotkają się przedstawiciele rynku nieruchomości, finansów, samorządów, kancelarii prawnych, firm doradczych, agencji nieruchomości.
W trakcie tegorocznej edycji skupimy się na takich tematach jak: ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, nazywana schronową, i jej wpływ na nowe inwestycje deweloperskie. Prywatne akademiki, które dla szerokiego rynku pozostają ciekawostką, tymczasem coraz śmielej wkraczają do polskich miast. Hotele, condohotele i inne nieruchomości ściśle związane z turystyką – jak rozpoznawać ich potencjał i ile jeszcze ich pomieszczą polskie kurorty? SINN-y - czy polskie REIT-y – czy nareszcie otworzą nasz rynek na rodzimy kapitał? Zajmiemy się też, oczywiście, unijnymi dyrektywami, których zmiany nasi eksperci śledzą na bieżąco. Porozmawiamy więc o tym, czy wobec oczekiwanej za kilka lat zeroemisyjności budynków adaptacja tych starszych w ogóle będzie opłacalna. Zaś na koniec pierwszego dnia zapraszamy na rzeczowy, rzetelny i wypełniony konkretami warsztat, na którym zaplanujemy skuteczną strategię ESG, oporną na zmiany legislacyjne oraz kolejne krzyki mody.
PRES Polish Real Estate Summit 2024 to nie tylko bogata część merytoryczna, ale i skuteczny networking. Gorące dyskusje z pewnością zdominują foyer oraz restaurację podczas lunchu. Organizatorzy umożliwią również uczestnikom umówienie się na biznesowe spotkania face to face przy pomocy systemu Match Maker. No i nie zapominajmy o mniej formalnej, wieczornej części konferencji, która wyjątkowo sprzyja budowaniu pozytywnych relacji. Szczegóły już niebawem. Do zobaczenia w Zakopanem!
PRES Polish Real Estate Summit 2024,
14-15 listopada, Zakopane
Z dwudniowym programem wydarzenia i warunkami uczestnictwa można zapoznać się tutaj: https://pressummit.pl/pl/
Źródło: Nowy Adres SA
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.