PIE: Ceny mieszkań będą nadal stabilizować się w kolejnych miesiącach
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w dużych miastach wzrosły w IV kw. 2024 r., jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszej stabilizacji cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"W IV kwartale 2024 r. zmalała roczna dynamika cen mieszkań na obu rynkach w porównaniu z poprzednimi kwartałami. W grupie 17 największych miast ceny na rynku wtórnym i pierwotnym wzrosły o około 11%. Jeszcze w III kwartale wzrosty cen oscylowały około poziomu 15%, a w II kwartale 20%. Obserwujemy więc spadek dynamiki wzrostu cen. W żadnym z sześciu największych miast nie odnotowaliśmy wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu z II kwartałem. Co więcej, w dwóch najdroższych miastach - Warszawie i Krakowie - ceny były nieznacznie niższe niż w II kwartale 2024 r. Na rynku pierwotnym ceny w dużych miastach wzrosły, jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszej stabilizacji cen" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.".
Instytut zwrócił uwagę, że drugi kwartał z rzędu notujemy spowolnienie wzrostu cen sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym.
"W grupie 16 miast wojewódzkich i Gdyni w IV kwartale 2024 r. ceny na rynku wtórnym wzrosły o 11,2% r/r, a na rynku pierwotnym o 10,9% r/r. Szczególne spowolnienie wzrostu cen nastąpiło wśród ofert z drugiej ręki - ponad dwukrotnie w zaledwie dwa kwartały, a jeszcze w II kwartale 2024 r. roczny wzrost cen na rynku wtórnym wynosił 23,5%. Pierwszy raz od roku wzrost cen na rynku pierwotnym osiągnął poziom porównywalny do wzrostu na rynku wtórnym" - czytamy dalej.
Ponadto w IV kwartale 2024 r. nominalny wzrost cen sprzedaży mieszkań był zbliżony do nominalnego poziomu wzrostu wynagrodzeń, który w tym okresie wynosił ok. 10%, wskazano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Mieszkania z licytacji, czyli najnowsze trendy polowania na okazje z komorniczego rewiru
Licytacje komornicze to jedna z mniej popularnych, ale powszechnie znanych już metod nabywania mieszkań na rodzimym rynku wtórnym. Pytanie, czy jest to sposób godny polecenia wszystkim poszukującym odpowiedniego dla siebie lokum i o czym mogą świadczyć statystyki Krajowej Rady Komorniczej (KRK) z kilkunastu minionych lat.
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.