PIE: Ceny mieszkań na wynajem w 17 miastach wzrosły o 4% r/r, podaż - o 26% r/r w I kw.
Warszawa, 21.05.2024 (ISBnews) - Ceny najmu mieszkań w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4% r/r, zaś ich podaż - o 26% r/r w I kw. 2024 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
"Ceny najmu są względnie stabilne przy zwiększającej się podaży. W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. oferta nowych mieszkań na wynajem wzrosła o 26% względem ubiegłego roku. Jednocześnie przy obserwowanym również w poprzednim kwartale wzroście podaży mieszkań na wynajem, ceny na największych rynkach stabilizują się. W I kw. 2024 r. w 17 największych miastach Polski za wynajęcie mieszkania trzeba było zapłacić średnio o 4% więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Ceny w żadnym z analizowanych miast wzrosły nie więcej niż o 8% r/r, a na dwóch największych rynkach - w Warszawie i Krakowie - wzrosty były na poziomie 3%" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. I kwartał 2024 r.".
W grupie 17 miast na rynku w ujęciu rocznym przybyło o 26% więcej ofert. Najwięcej mieszkań na wynajem było w Warszawie, w której tygodniowo na rynek wpływało prawie 2700 ogłoszeń, a w Krakowie niecałe 1200 nowych ofert. Rosnąca podaż mieszkań na wynajem jest efektem aktywności inwestycyjnej części osób kupujących mieszkania, podano także.
"Rentowność najmu w I kw. 2024 r. spadła we wszystkich miastach z grupy największych ośrodków miejskich w Polsce. Średnio w każdym mieście wskaźnik zmalał w ciągu roku o 1 pkt proc. Najmocniejszy spadek zanotowano w Łodzi - o 1,5 pkt proc., w której jednocześnie rentowność cały czas była najwyższa w analizowanej grupie (6%)" - czytamy dalej w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.11.2024DeweloperzyRaporty i analizyTrendy rynkowe
Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
- 06.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – październik 2024
Październik przyniósł dość nieoczekiwany obrót na rynku wtórnym w Warszawie, Wrocławiu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie zamiast oczekiwanego przez kupujących spadku, miał miejsce wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki. W Krakowie, Trójmieście i Poznaniu średnia utrzymała poziom z września, natomiast w Łodzi nieznacznie spadła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 06.11.2024Trendy rynkowe
PIE: Wzrost cen mieszkań spowolnił w III kw. 2024 r. i ten trend będzie kontynuowany
Ceny mieszkań w największych 17 miastach w Polsce wzrosły o 17,8% r/r na rynku wtórnym i o 14,2% r/r na rynku pierwotnym w III kw. br., co oznacza, że roczna dynamika wzrostu spowolniła po raz pierwszy od początku 2023 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jego eksperci spodziewają się, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen, nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale również rocznym.
- 31.10.2024DeweloperzyRaporty i analizyAnalizy ekspertówTrendy rynkowe
Ceny ofertowe nowych mieszkań – październik 2024 (wstępne dane)
W październiku niemal we wszystkich największych miastach ceny nowych mieszkań utrzymały poziom z września. Jedynie w Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań poszła delikatnie w górę – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 24.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, stara się wykorzystać ten moment.