PIE: Oferta mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach
Oferta sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym może ulegać ograniczeniu w kolejnych miesiącach, do czego może się przyczynić m.in. spodziewane spowolnienie wzrostu cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"Kolejne miesiące mogą przynieść ograniczenie oferty sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Obecnie rozpoczyna się okres, w którym na rynek będą wchodzić mieszkania budowane w latach 2022-2023. Ten okres charakteryzował się niską aktywnością deweloperów - rozpoczęto wtedy budowę odpowiednio 200 tys. i 190 tys. mieszkań, najmniej od 2016 r. GUS szacuje, że wybudowanie mieszkania trwa ok. 26 miesięcy, można więc oczekiwać, że w kolejnych kwartałach podaż nowych ofert sprzedaży mieszkań nie będzie rosnąć. Dodatkowo, spowolnienie wzrostu cen może zniechęcać właścicieli do sprzedaży mieszkań, co w konsekwencji może przynieść dalsze ograniczenie oferty i zwiększenie liczby pustostanów" - czytamy w raporcie "Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.".
Instytut zwraca uwagę, że podaż mieszkań na sprzedaż nieznacznie wzrosła w porównaniu z III kwartałem 2024 r. Przez cały 2024 r. średnia tygodniowa liczba ofert w 17 największych miastach oscylowała wokół poziomu 8,5 tys. i była o 21% wyższa niż średnia z całego 2023 r.
"W przeciwieństwie do poprzednich kwartałów, kiedy wzrastała przede wszystkim liczba ofert deweloperskich, szybciej urosła liczba ofert na rynku wtórnym, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym" - podkreślono w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 10.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Rynek materiałów budowlanych w zawieszeniu
Trwająca od dokładnie roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. Oznacza to, że także w maju spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. Tymczasem, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl niewiele wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec radykalnej zmianie przed uruchomieniem zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych.
- 08.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarka
PIE: Ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o 4,1% r/r w 17 największych miastach w II kw.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 17 największych miastach (miasta wojewódzkie i Gdynia) wzrosły średnio o 4,1% r/r w II kw. 2025 r., zaś na rynku wtórnym - spadły średnio o 2,4%, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
- 02.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – czerwiec 2025
W czerwcu skurczyła się oferta mieszkań na rynku wtórnym, ale nie miało to większego wpływu na średnią cenę metra kwadratowego. Nie zmieniła się ona w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. We Wrocławiu spadła o 1%, zaś w Krakowie i Trójmieście o tyle samo wzrosła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 01.07.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – czerwiec 2025 (wstępne dane)
W Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czerwcu praktycznie nie drgnęła. W Krakowie, Łodzi i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poszła jednak w górę o 1% – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Podatek katastralny w Polsce od trzeciego lokum - czy spełni swoją rolę?
Kwestia podatku katastralnego w Polsce należy już od dawna do jednej z najbardziej palących i kontrowersyjnych kwestii dotyczących nie tylko rodzimej polityki fiskalnej, ale także finansowania samorządów czy też perspektyw rozwojowych krajowej gospodarki przestrzennej. Czy fakt wręcz rekordowej w ostatnim czasie medialnej popularności tematu katastru może zwiastować jego pewną materializację w krajowych realiach podatkowych?