PIE: Ok. 60% przedsiębiorstw podniosło w br. ceny oferowanych produktów i/lub usług
Ok. 60% przedsiębiorstw podniosło w br. ceny oferowanych produktów i/lub usług, wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W tym czasie 6% firm zdecydowało się na obniżenie swoich cen, a 36% nie zmieniało cen produktów i/lub usług.
"Ok. 60% przedsiębiorstw w 2024 r. podniosło ceny oferowanych produktów i/lub usług – wynika z badań PIE przeprowadzonych na początku listopada 2024 r. w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Tylko 6% firm zdecydowało się na obniżenie swoich cen, a 36% nie zmieniało cen produktów i/lub usług w 2024 r. Podwyżki cen występowały zarówno w najmniejszych, jak i największych podmiotach. Wśród mikrofirm 61% podniosło ceny, a 34% ich nie zmieniło, zaś wśród dużych przedsiębiorstw 60% zdecydowało się na podwyżki, a brak zmian cen deklarowało 36%. W małych i średnich przedsiębiorstwach udział firm, które podniosły ceny był mniejszy - odpowiednio było to 54% i 55%" - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE".
Podnoszenie cen częściej dotyczyło firm produkcyjnych (68%), handlowych (65%) i budowlanych (63%). W usługach 56% przedsiębiorstw podniosło ceny, a 40% pozostawiło je bez zmian. Najrzadziej podwyżki cen występowały w branży TSL (36%). Większość przedsiębiorstw zajmujących się transportem i magazynowaniem nie podwyższała cen, blisko połowa (49%) ich nie zmieniała, a 15% - obniżyła, wymienił Instytut.
"Wysokie koszty pracownicze są głównym powodem podnoszenia cen oferowanych przez firmy produktów i/lub usług. Aż 81% badanych firm, które podniosły ceny, wskazało koszty pracy jako czynnik silnie wpływający na decyzje o podwyżkach. Około 60% przedsiębiorstw jako powód podnoszenia cen w 2024 r. wskazało wysokie ceny energii elektrycznej, a także surowców energetycznych oraz materiałów i komponentów. Na decyzje o podwyżkach cen produktów lub usług wpłynęły również ceny podwykonawców (51%), a także zmiany popytu (41%) oraz ceny konkurentów (39%)" - czytamy dalej.
W usługach równie silnie jak koszty pracy (77% wskazań) podwyżki cen są determinowane przez ceny energii (79%). Koszty pracy szczególnie silnie wpłynęły na podwyżki cen w budownictwie (87%) i produkcji (84%). Ponadto w produkcji wyraźnie większe znaczenie w polityce cenowej miały ceny materiałów i komponentów (69%). Natomiast w budownictwie ważnym czynnikiem wpływającym na wzrosty cen były ceny usług podwykonawców (62%). W handlu na wzrost cen silniej niż w innych branżach wpływały zmiany popytu (52%) oraz ceny konkurentów (44%), wskazano dalej.
"Czynniki najsilniej skłaniające przedsiębiorców do podnoszenia cen produktów lub usług związane są z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, w tym z kosztami pracy. Nic nie wskazuje na to, aby koszty pracy były mniej uciążliwe dla przedsiębiorców w nadchodzącej przyszłości. Obecnie 70% przedsiębiorców uważa, że koszty pracownicze silnie utrudniają prowadzenie biznesu. Mimo to co piąta firma badana w listopadzie 2024 r. planuje podwyżki wynagrodzeń w kolejnych trzech miesiącach. Ma to związek z podniesieniem płacy minimalnej od stycznia 2025 r., ale wyższe wynagrodzenia są dla pracodawców sposobem na przyciąganie i zatrzymanie pracowników, których niedostępność silnie utrudnia prowadzenie działalności dla 49% badanych firm" - podsumowano w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy i raporty
Dąbrowski z RPP: Przy obecnych danych - obniżki stóp od VII, przy poprawie: od III-IV 2025
Przy obecnych danych obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się w lipcu 2025 r., jeśli natomiast nastąpi poprawa danych, cykl może się rozpocząć w marcu-kwietniu 2025 r., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ireneusz Dąbrowski.
- 20.11.2024Analizy i raporty
KRD: 80% Polaków spodziewa się wzrostu kosztów życia i rachunków w ciągu roku
Wzrostu rachunków i kosztów życia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spodziewa się 80% Polaków, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największy przewidywany skok - o 70% - dotyczy rachunków za ogrzewanie.
- 18.11.2024Analizy i raporty
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4,1% r/r w październiku; konsensus: 4,2% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1% w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,3% r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,4%.
- 18.11.2024Analizy i raporty
Kotecki z RPP: Przy wysokich stopach proc. oprocentowanie rezerwy obowiązkowej jest zbędne
W środowisku wysokich stóp procentowych banki nie potrzebują "dodatkowej kroplówki" w postaci oprocentowania rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Co więcej, oprocentowanie rezerwy na poziomie stopy referencyjnej, czyli 5,75%, jest de facto transferem od podatnika do banków komercyjnych, dodał.
- 15.11.2024Analizy i raporty
PKO BP: Inflacja wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025, przy częściowym odmrożeniu cen energii
PKO Bank Polski prognozuje, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie do ok. 5,5% w marcu 2025 r. przy częściowym odmrożeniu cen energii.