17.12.2024
Analizy i raporty

PKO BP: Roczna dynamika cen mieszkań ustabilizuje się w pobliżu 0% w perspektywie roku

Roczna dynamika cen mieszkań ustabilizuje się w okolicy 0% w perspektywie roku, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

"W perspektywie roku (IV kw. 2024 - III kw. 2025) oczekujemy stabilizacji rocznej dynamiki cen mieszkań w okolicy zera. Wskazują na to słaba presja popytowa (horyzont obniżek stóp procentowych oddala się, niknie szansa na rządowy program wsparcia zakupu mieszkania) i reakcja producentów na sytuację rynkową (racjonowanie podaży w relacji do popytu, tj. powolne wprowadzanie mieszkań na rynek; ostrożność przy rozpoczynaniu nowych projektów)" - czytamy w raporcie "Rynek Mieszkaniowy 4q24".

W przypadku realizacji scenariusza braku obniżek stóp procentowych w 2025 istnieje ryzyko spadku cen, podkreślono.

Tendencje wzrostowe cen mieszkań z ostatnich kwartałów są hamowane przez: odległą perspektywę obniżek stóp procentowych NBP; brak regulacyjnego wsparcia zakupu mieszkania; rekordową na tle ostatnich lat ofertę mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, podał PKO BP. Wpływa na to także stabilizacja stawek za wynajem, osłabiająca motywacja zakupu inwestycyjnego i pogorszenie sytuacji pracowników na rynku pracy.

Ewentualne spadkowe tendencje cen mieszkań będą ograniczane przez głównie przez:

- politykę zmniejszania oferty nowych mieszkań wprowadzanych na rynek (etapowanie projektów; wy-najem nowych mieszkań przez dewelopera z opcją dojścia do własności);

- utrzymujący się deficyt i wysokie ceny gruntów budowlanych w największych miastach; zapowiadane regulacje poprawiające dostępność terenów budowlanych wymagają czasu, zanim zwiększą podaż;

- ryzyko szoku podażowego na rynku gruntów w przypadku nieterminowego wprowadzenia planów ogólnych przez gminy oraz zatrzymania wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

"Spadki cen mieszkań są możliwe szczególnie w przypadku nieatrakcyjnych lokalizacji czy przy nietrafionych rozwiązaniach architektonicznych. Spadkowe tendencje cen pojawią się też prawdopodobnie w regionach dotkniętych powodzią we wrześniu br. Negatywne doświadczenia mieszkania na terenach zalewowych mogą skłaniać do częstszych decyzji o zmianie miejsca zamieszkania i sprzedaży nieruchomości" - czytamy w raporcie.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii