20.06.2024
Analizy i raportyBanki

PKO BP: Wzrost cen mieszkań spowolni do 5-8% r/r w perspektywie roku

Warszawa, 20.06.2024 (ISBnews) - Wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań spadnie do 5-8% r/r w perspektywie roku (do I kw. 2025 r.), prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

"Ceny mieszkań w I kw. 2024 r. pozostawały w trendzie wzrostowym. Jest to konsekwencja ograniczonej podaży mieszkań (której zwiększenie wymaga czasu) przy nadal relatywnie wysokim popycie. Popyt, choć znacząco mniejszy po zamknięciu programu Bezpieczny Kredyt 2%, pozostał relatywnie wysoki z uwagi na wzrost realnych wynagrodzeń, niższe o ok. 1 pkt proc. r/r oprocentowanie kredytów, jak i obawy potencjalnych nabywców przed dalszym wzrostem cen mieszkań. Tendencje te lekko osłabły w pierwszych miesiącach II kw. 2024 r. W perspektywie roku (II kw. 2024 r. - I kw. 2025 r.) oczekujemy lekkiego hamowania wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do 5-8%. Perspektywy popytowe się pogorszyły - prognoza obniżek stóp procentowych odsuwa się na połowę 2025, a program 'Mieszkanie na start' stoi pod znakiem zapytania - nie można wykluczyć rezygnacji z niego lub dalszych modyfikacji w kierunku ograniczania popytu. Wzrost cen mieszkań będzie też hamowany przez powoli rosnącą podaż. Z drugiej strony, na koszty budowy mieszkań będzie oddziaływał deficyt działek i koszt nowych regulacji technicznych" - czytamy w raporcie "Rynek Mieszkaniowy 2q24".

Według analityków, jednocześnie utrzymują się przesłanki tendencji wzrostowych cen mieszkań. Po stronie popytu są to: (1) kontynuacja konsumpcyjnego popytu kredytowego, wzmacnianego obserwacją rosnących cen mieszkań; (2) oprocentowanie kredytów niższe w porównaniu z 2023; (3) kontynuacja wzrostu realnych wynagrodzeń; (4) kontynuacja inwestycyjnych zakupów mieszkań za gotówkę motywowana dobrym doświadczeniem inwestorów z ubiegłych lat.

Po stronie podaży tendencjom wzrostowym cen sprzyjają: (1) powolna odbudowa oferty, podczas gdy jej zwiększenie wymaga czasu i usprawnienia procedur administracyjnych; (2) pogłębiający się deficyt dostępnych terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach i z infrastrukturą w największych miastach; (3) koszty nowelizacji warunków technicznych, które deweloperzy przeniosą na klientów; w dalszej perspektywie istotny stanie się wzrost kosztów budowy związany z nowelizacją dyrektywy budynkowej, wymieniono.

Tendencja wzrostowa cen mieszkań na rynku pierwotnym w I kw. 2024 r. znacząco wzmocniła się w Warszawie (27% r/r vs 16% r/r w IV kw. 2023 r.) i mniejszych miastach wojewódzkich (odpowiednio 21% r/r i 14% r/r). W odniesieniu do IV kw. 2023 r. ceny transakcyjne w I kw. 2024 r. umiarkowanie wzrosły we wszystkich stolicach województw. Na rynku wtórnym w I kw. 2024 r. wzrost cen transakcyjnych mieszkań r/r był największy w Warszawie, w przypadku mniejszych miast wojewódzkich lekko wyhamował, podano także.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii