PKO BP: Złoty powinien pozostać mocny przez cały rok, EUR/PLN na koniec br. ok. 4,20
Wejście w życie w kwietniu ceł nałożonych przez administrację USA na Unię Europejską może skutkować wybiciem EUR/PLN powyżej poziomu 4,20, zaś po "przejściowej nerwowości w kwietniu" na koniec roku kurs może znaleźć się w okolicach 4,20 w warunkach zakładanych obniżek stóp procentowych w Polsce w br. o 75 pb, ocenia dyrektor biura strategii rynkowych w PKO BP Mariusz Adamiak.
"W przypadku złotego na pewno nie można abstrahować od sytuacji gospodarczej pozytywnej, […] z pewnymi słabszymi punktami, czyli pogarszającym się deficytem obrotów bieżących, czy też ryzykiem nałożenia ceł na europejską gospodarkę, czyli pośrednio też na polską. Pomimo tego, że mamy wciąż wysokie stopy procentowe, one będą obniżane, ale wciąż są wysokie, stawia złotego w takiej ryzykownej trochę sytuacji jeśli chodzi o najbliższy czas. Myślę, że ryzyko powrotu przejściowego do powyżej 4,20, jeśli chodzi o euro jest spore, natomiast waluta nasza powinna pozostać mocna przez cały rok" - powiedział Adamiak podczas spotkania prasowego.
Ocenił, iż mimo spodziewanych obniżek stóp procentowych w tym roku o 75 pb, polityka pieniężna będzie względnie restrykcyjna.
"Wzrost gospodarczy powinien być bardzo solidny, pogorszenie rachunku obrotów bieżących umiarkowane i to układa nam się w całość taką, że złoty pozostanie mocny w trakcie dalszych kwartałów roku" - dodał dyrektor.
Adamiak ocenił, że bank przewiduje kurs EUR/PLN "ok. 4,20 na koniec roku".
"Według nas, RPP zacznie obniżać stopy w lipcu 2025, a w tym roku łączna skala obniżek sięgnie 75pb (w poprzednim 'Kwartalniku' oczekiwaliśmy pierwszej obniżki w maju i łącznie cięć o 100pb). Możliwość rozpoczęcia cyklu obniżek stóp w 2h25 deklaruje ponad połowa członków RPP, a wielu twierdzi, że czas na pierwszą obniżkę mógłby nastać już w lipcu. Zakładamy, że wsparciem dla takiej decyzji będzie ścieżka inflacji CPI, plasująca się w 2025 poniżej wskazań marcowej projekcji inflacji NBP" - czytamy w kwartalniku PKO BP.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025RaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [Czerwiec 2025]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w czerwcu przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały wybór mieszkań? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025Informacje ogólneGospodarkaFinanse i kredytyAnalizy i raporty
ZPF: Dla 91% Polaków oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym
Oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym dla 91% Polaków (porównywalnie z 2024 r. i wobec 97% w 2016 r.), ale jednocześnie prawie połowa usprawiedliwia przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem, a także unikanie komornika, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).