28.11.2023
BankiAnalizy ekspertówTrendy rynkowe

Prezes AMRON: Wartość kredytów hipotecznych może wzrosnąć o 25% r/r w 2023 r.

Warszawa, 28.11.2023 (ISBnews) - Wartość kredytów hipotecznych udzielonych w tym roku może wzrosnąć o 25% r/r i osiągnąć poziom 60-62 mld zł, uważa prezes AMRON Jacek Furga.

"Biorąc pod uwagę to tempo udzielania kredytów 'Bezpieczny kredyt 2%', które obserwujemy w październiku i w listopadzie, zakładamy, że możemy osiągnąć na koniec roku łączną liczbę prawie 160 000 umów kredytowych, w tym około 65 000 umów w ramach kredytu 'Bezpieczny kredyt', co się powinno przełożyć łącznie na wolumen na poziomie około co najmniej 60 mld zł, być może 61, być może 62 mld zł. To będzie wynik o 25% lepszy niż najgorszy w ostatnich latach wynik roku 2022, więc na pewno pozytywny skutek widzimy" - powiedział Furga podczas telekonferencji prasowej.

"Czy on się przełoży na kontynuację akcji kredytowej w roku 2024 - mamy nadzieję, że tak, bo klienci się oswajają z tym poziomem inflacji. Ceny rosną, wynagrodzenia rosną, więc dostępność mieszkań - mamy nadzieję - będzie rosła. Zresztą oprocentowanie stałe na poziomie 7% dzisiaj oferowane przez banki nie jest już wyzwaniem dla kogoś, kto zamierza nabyć mieszkanie na własność i przez 25 lat jest gotów spłacać" - dodał.

Po trzech kwartałach wartość udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła 34,6 mld zł wobec 43,6 mld zł w całym 2022 r. Liczba umów wyniosła odpowiednio: 93,5 tys. wobec 126,3 tys. w całym ub.r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
 • Mieszkania dla singielek i singli
  20.02.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Mieszkania dla singielek i singli

  Zawieszony od stycznia 2024 r. program „Bezpieczny Kredyt 2%” ma być zastąpiony w drugiej połowie roku nowym o nazwie „Kredyt mieszkaniowy na Start”. Czy pomoże on singielkom i singlom w realizacji marzenia o własnym lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, co rynek mieszkaniowy ma im do zaoferowania.

 • 15.02.2024
  Trendy rynkoweDeweloperzy

  Postęp suburbanizacji, czyli trend wyprowadzek poza miasto

  Suburbanizacja, czyli rozrastanie się stref podmiejskich, to naturalny proces i jeden z etapów rozwoju ośrodków miejskich. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w okresie pandemii, gdy praca zdalna zrewolucjonizowała nasze codzienne życie. Migracja mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża jest spowodowana wieloma czynnikami. To także proces, który niesie ze sobą zarówno społeczne, ekonomiczne, jak urbanistyczne konsekwencje. Przekłada się on na wiele szans dla miast wchodzących w obszar stref podmiejskich, ale wiąże się przy tym także z wyzwaniami.

 • 13.02.2024
  Trendy rynkoweAnalizy ekspertów

  Savills IM spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w Polsce w 2024 r.

  Warszawa, 13.02.2024 (ISBnews) - Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.

 • 13.02.2024
  Trendy rynkoweDeweloperzy

  Obraz rynku nieruchomości w 2024 r. Prognozy, czynniki makroekonomiczne i wyzwania

  Rynek nieruchomości ulega dynamicznym zmianom, jednocześnie charakteryzując się swoistą cyklicznością. Istotnie oddziałują na niego liczne czynniki ekonomiczno-społeczne czy legislacyjne, na które reaguje okresowymi trendami, tendencjami czy trwałymi kierunkami rozwoju. Jak sektor będzie wyglądał w nadchodzącym roku? Jakie obszary obejmie jego transformacja i jakich wyzwań pod kątem makroekonomicznym należy się spodziewać?

 • 06.02.2024
  Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

  Galopada cen mieszkań i nowe rekordy w kredytach

  Ponad 28 mld zł kredytów mieszkaniowych wypłacono w IV kw. 2023 r. To rekordowe wolumeny od dawna nie widziane na rynku. Siłą napędową wzmożonej akcji kredytowej stał się Bezpieczny Kredyt 2%. Jest on też w dużej mierze odpowiedzialny za wzrosty cen mieszkań.