Prezes ING BSK: Wartość kredytów dla firm jest cztery razy za mała, by przyspieszyć rozwój
Katowice, 09.05.2024 (ISBnews) - Polskie banki są za małe, a wartość kredytów dla firm jest cztery razy za mała, by przyspieszyć rozwój gospodarczy Polski, uważa prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.
"Potrzebujemy jako kraj skoku modernizacyjnego, ale polski sektor bankowy jest na to za mały" - powiedział Bartkiewicz podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.
"Łączna wartość kredytów dla korporacji to 11% PKB. To cztery razy za mało, by przyspieszyć procesy modernizacyjne" - dodał.
Zaznaczył jednak, że polski sektor bankowy nie musi, a nawet nie powinien mieć dominującej pozycji w finansowaniu rozwoju gospodarczego.
"Musi powstać silny rynek kapitałowy" - powiedział prezes.
Zwrócił jednak uwagę na hamulce rozwoju sektora bankowego.
"Sektor bankowy jest przeregulowany, ale brak na nim zasad. Brak na przykład ustawy regulującej problem kredytów frankowych. A problem frankowy to podważanie prawa kontraktowego na terenie RP. Jeżeli naszym priorytetem ma być nowoczesna gospodarka i militaryzacja, to potrzebujemy wprowadzenia określonych zasad" - stwierdził Bartkiewicz.
Jego zdaniem, kluczową sprawą jest też zmiana podatku bankowego, który nazwał "destruktorem wartości".
"To [podatek bankowy] nas cofnęło w rozwoju rynku kapitałowego o 10 lat" - podsumował prezes.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 245,36 mld zł na koniec 2023 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.