Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności
Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.
"Perspektywa dla budownictwa jest długoterminowo dobra" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.
Jako kluczowe czynniki rozwoju wymienił transformację energetyczną (Europejski Zielony Ład), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), Program FEnIKS i wydatki na inwestycje budowlane w ramach budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).
"Perspektywa jest dobra na co najmniej 10 lat, pytanie, czy unikniemy błędów z przeszłości i w jaki sposób w tej perspektywie firmy budowlane mają zarabiać, bo nie zawsze to było oczywiste. Jak wiecie, rentowność dużego biznesu budowlanego w długiej perspektywie jest na poziomie 2%, to jest trochę za mało" - dodał.
Przypomniał, że jedną z największych bolączek sektora pozostaje niedobór pracowników, szacowany na 50-60 tys. osób.
"Te 'naturalne' źródła pracowników, czyli Ukraina i Białoruś, nam się de facto skończyły. Więc oczekujemy od rządu, i pracujemy nad tym jako Polski Związek Pracodawców Budownictwa, nad tym pakietem kontrolowanej, celowanej migracji zarobkowej" - podkreślił.
Prezes spodziewa się, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadnie w tym roku o ok. 4% r/r.
"Spodziewam się, że ten rok zakończymy spadkiem realnym, że w tym roku nie będzie wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Widać wyraźnie, że wypuszczenie 'megaprzetargów' w infrastrukturze się opóźnia, w konsekwencji nie wykonamy produkcji w tym roku. Pierwsze dwa miesiące według GUS były słabe [...] - tego już się nie da odrobić. W marcu będzie trochę lepiej, ale gdzieś na koniec roku będzie 4% spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenił.
"Makroperspektywa jest [natomiast] dobra, dłuższa zwłaszcza. Wierzę, że uda się ustabilizować relacje między wykonawcami a zamawiającymi, żeby były bardziej zdrowe; żeby klient miał komfort, że my zrobimy w dobrej jakości i terminie, a my, że zarobimy 2-3-4%" - kontynuował Blocher.
Prezes spodziewa się kumulacji prac na rynku i intensywnego wzrostu cen materiałów.
"Nastąpi kumulacja prac - zdecydowanie, ale na pewno nie w tym roku. Raczej bym się spodziewał go w latach 2026-2027 - zwłaszcza, jak ruszą inwestycje związane z CPK, kolejami, wiatrem na morzu" - powiedział.
"Nie unikniemy wzrostu intensywnego cen przynajmniej niektórych materiałów, [...] dlatego apelujemy o zdrowe warunki kontraktowe, aby potem nie musieć siadać i wymyślać, zwłaszcza z zamawiającymi publicznymi, rozwiązań ad hoc" - zakończył Blocher.
Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,43 mld zł w 2023 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 12.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem?
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć w maju przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa? Jaki miały one wybór mieszkań? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 09.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tańsze kredyty napędziły klientów deweloperom
Maj przyniósł potężny wzrost sprzedaży nowych mieszkań w większości największych metropolii. W niektórych oferta firm deweloperskich zaczęła się kurczyć. Czy miało to wpływ na ceny mieszkań?
- 03.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – maj 2025
W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu maj był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jej podwyżki wyhamowały w Łodzi, ale w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia znów wzrosła, tym razem aż o 2% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 02.06.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Ceny ofertowe nowych mieszkań – maj 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów przebiła w maju pułap 18 tys. zł, zaś Trójmiasto wyprzedziło Kraków w wyścigu cenowym. Nie tylko w stolicy i Trójmieście, ale też w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego poszła w górę. W Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu maj upłynął pod znakiem jej stabilizacji – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
Czy w polskich kurortach trwa deweloperski boom?
Mimo rosnących cen, zainteresowanie mieszkaniami wakacyjnymi w Polsce nie maleje. W powiecie nowotarskim, kołobrzeskim czy w Świnoujściu inwestycje rosną jak na drożdżach, a Warmia i Mazury nie pozostają daleko w tyle. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili czy rynek wakacyjnych nieruchomości osiągnął już swoje maksimum, czy dopiero się rozkręca?