19.04.2024
BiznesTrendy rynkowe

Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.

"Perspektywa dla budownictwa jest długoterminowo dobra" - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej.

Jako kluczowe czynniki rozwoju wymienił transformację energetyczną (Europejski Zielony Ład), Krajowy Plan Odbudowy (KPO), Program FEnIKS i wydatki na inwestycje budowlane w ramach budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON).

"Perspektywa jest dobra na co najmniej 10 lat, pytanie, czy unikniemy błędów z przeszłości i w jaki sposób w tej perspektywie firmy budowlane mają zarabiać, bo nie zawsze to było oczywiste. Jak wiecie, rentowność dużego biznesu budowlanego w długiej perspektywie jest na poziomie 2%, to jest trochę za mało" - dodał.

Przypomniał, że jedną z największych bolączek sektora pozostaje niedobór pracowników, szacowany na 50-60 tys. osób.

"Te 'naturalne' źródła pracowników, czyli Ukraina i Białoruś, nam się de facto skończyły. Więc oczekujemy od rządu, i pracujemy nad tym jako Polski Związek Pracodawców Budownictwa, nad tym pakietem kontrolowanej, celowanej migracji zarobkowej" - podkreślił.

Prezes spodziewa się, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadnie w tym roku o ok. 4% r/r.

"Spodziewam się, że ten rok zakończymy spadkiem realnym, że w tym roku nie będzie wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Widać wyraźnie, że wypuszczenie 'megaprzetargów' w infrastrukturze się opóźnia, w konsekwencji nie wykonamy produkcji w tym roku. Pierwsze dwa miesiące według GUS były słabe [...] - tego już się nie da odrobić. W marcu będzie trochę lepiej, ale gdzieś na koniec roku będzie 4% spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenił.

"Makroperspektywa jest [natomiast] dobra, dłuższa zwłaszcza. Wierzę, że uda się ustabilizować relacje między wykonawcami a zamawiającymi, żeby były bardziej zdrowe; żeby klient miał komfort, że my zrobimy w dobrej jakości i terminie, a my, że zarobimy 2-3-4%" - kontynuował Blocher.

Prezes spodziewa się kumulacji prac na rynku i intensywnego wzrostu cen materiałów.

"Nastąpi kumulacja prac - zdecydowanie, ale na pewno nie w tym roku. Raczej bym się spodziewał go w latach 2026-2027 - zwłaszcza, jak ruszą inwestycje związane z CPK, kolejami, wiatrem na morzu" - powiedział.

"Nie unikniemy wzrostu intensywnego cen przynajmniej niektórych materiałów, [...] dlatego apelujemy o zdrowe warunki kontraktowe, aby potem nie musieć siadać i wymyślać, zwłaszcza z zamawiającymi publicznymi, rozwiązań ad hoc" - zakończył Blocher.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jego skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,43 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • W transakcjach nie widać upragnionych spadków cen mieszkań
    26.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    W transakcjach nie widać upragnionych spadków cen mieszkań

    2 kwartał 2024 r. nie przyniósł pocieszających informacji dla osób przygotowujących się do zakupu mieszkania. Ceny w transakcjach na rynku wtórnym ponownie wzrastają, podobnie jak średnie ceny w katalogach deweloperów. Najnowsze dane na ten temat przedstawia Barometr Metrohouse i Credipass przygotowany we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl.

  • 25.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Maleje popularność podatkowej ulgi termomodernizacyjnej!

    Dopłata do termomodernizacji w programie „Czyste Powietrze” cieszy się większym powodzeniem niż podatkowa ulga termomodernizacyjna – wynika z danych, do których dotarł portal GetHome.pl.

  • Mieszkania na przeciętną kieszeń – czerwiec 2024 r.
    24.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkania na przeciętną kieszeń – czerwiec 2024 r.

    Na jaki kredyt mieszkaniowy mogą liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jaki mają one wybór nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

  • 23.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Niski wkład własny: program BK 2% go przywrócił

    Jeszcze niedawno nowe kredyty mieszkaniowe z wkładem własnym poniżej 10% były wielką rzadkością. Program BK 2% tymczasowo zmienił sytuację.

  • 22.07.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czerwcowe odreagowanie w budownictwie mieszkaniowym

    Najnowsza informacja Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), prezentująca statystyki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz I poł. 2024 roku, zakomunikowała ich dość optymistyczne odreagowanie po dwumiesięcznej korekcie, trwającego już od półtora roku, inwestycyjnego trendu wzrostowego. Tymczasem jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl trudno ocenić, czy oznacza to kontynuację średnioterminowej tendencji w warunkach pogarszającej się z miesiąca na miesiąc sytuacji popytowej pierwotnego segmentu mieszkaniówki.