Prezes ZBP: Decyzja w prawie nowego wskaźnika referencyjnego w najbliższych tygodniach
Decyzja w sprawie nowego wskaźnika referencyjnego, który zastąpi WIBOR zapadnie w najbliższych tygodniach, zapowiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
"Myślę, że decyzja dotycząca ostatecznego wyboru wskaźnika referencyjnego zapadnie w ciągu najbliższych tygodni. Nie chcę podawać konkretnej daty" - powiedział Białek podczas telekonferencji.
"Jesteśmy po konsultacjach społecznych, które trwały 5 tygodni i dotyczyły propozycji alternatywnego [wobec WIBOR] wskaźnika. Obecnie debatujemy nad tymi wynikami" - dodał.
Wcześniej prezes ZBP zapowiadał, że decyzja w sprawie wskaźnika referencyjnego zapadnie na przełomie lipca i sierpnia.
Jego zdaniem, potrzebne są jednak wnikliwe analizy.
"Pracujemy nad wskaźnikiem, który będzie obowiązywał przez lata" - podkreślił Białek.
Według wcześniejszych doniesień, przedmiotem analizy oprócz rozważanego wcześniej jako następcy WIBOR wskaźnika WIRON są również wskaźniki WRR i WIRF.
WIRF to Warszawski Indeks Rynku Finansowego, WRR to Warsaw Repo Rate. WIRF oparty jest o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych i finansowych.WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych (repo i buy-sell-back).
W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.