12.04.2024
Banki

Prezes ZBP: Oprócz WIRON-u, są minimum 2 inne wskaźniki możliwe zamiast WIBOR-u - wywiad

Warszawa, 12.04.2024 (ISBnews) - WIBOR może być potencjalnie zastąpiony innym wskaźnikiem niż WIRON, analizie pod tym kątem zostaną poddane co najmniej dwa inne wskaźniki, ale żadne decyzje nie są przesądzone, poinformował ISBnews prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek, pełniący także funkcje przewodniczącego Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych. Komitet rozpoczął właśnie przegląd wskaźników, którego efekty mogą być znane na przełomie maja i czerwca br.

"Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych rozpoczął proces przeglądu alternatywnych wskaźników, które mogą zastąpić WIBOR. Nie ma mowy o tym, że reforma zostaje zatrzymana, ma się ona zakończyć w rozszerzonym jesienią terminie (tj. do końca 2027 r.) i WIBOR będzie zastąpiony nowym wskaźnikiem typu RFR (risk free rate). Podstawowe, kluczowe założenia reformy nie ulegają zmianie" - powiedział Białek w rozmowie ISBnews.

Dodał, że procedurę przeglądu zainicjowano na wniosek Ministerstwa Finansów.

"WIRON także podlega przeglądowi, ale oprócz WIRON-a będą jeszcze - jak zakładam - co najmniej dwa inne wskaźniki które mogą być podane przeglądowi. Dziś nie można jednak antycypować jaka będzie ostateczna decyzja Komitetu" - powiedział.

Według prezesa, jednym z czynników, który zdecydowały o przeglądzie wskaźników jest szerszy zakres informacji rynkowych niż w momencie podejmowania decyzji latem 2022 r. i konieczność upewnienia się, który wskaźnik będzie najbardziej optymalny do zastosowania dla setek tysięcy umów i instrumentów finansowych. Jak podkreślił, to będzie powiem decyzja obowiązująca przez wiele lat.

"W procesie przeglądu będą przeprowadzone szerokie konsultacje, a cały przegląd miałby się zakończyć na przełomie maja i czerwca" - dodał Białek.

W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na WIRON na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

Adam Sofuł

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • 16.05.2024
    Banki

    Pekao: Przejściowy spadek cen mieszkań rozpocznie się w II kw. 2025 r.

    Warszawa, 16.05.2024 (ISBnews) - Polski rynek nieruchomości znajduje się w punkcie, w którym wzrastający popyt wciąż napędza wzrosty cen, a moment, w którym rosnące ceny zdławią popyt jest wciąż przed nami. Utrzymujący się, mocny popyt będzie barierą dla mocniejszych spadków cen, choć przejściowy spadek cen rozpocznie się w II kw. 2025 r., prognozują analitycy Banku Pekao.

  • 16.05.2024
    Banki

    ZPF: Pośrednicy finansowi udzielili 48,6 tys. kredytów hipotecznych na 20,9 mld zł w I kw.

    Warszawa, 16.05.2024 (ISBnews) - Przy udziale firm z branży pośrednictwa finansowego, zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF), zaciągnięto 48,6 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 20,9 mld zł w I kw. 2024 r., tj. wyższej o 10,9% kw/kw, wynika z badania ZPF "Sektor pośrednictwa finansowego w Polsce. I kwartał 2024". Kwota była o prawie 330% wyższa w porównaniu do tego samego okresu 2023 r.

  • 15.05.2024
    Banki

    mBank zawarł ponad 16 tys. ugód z kredytobiorcami CHF

    Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) - Łączna liczba ugód zawartych przez mBank z klientami frankowymi przekroczyła 16 tys., podał bank. W ub. tygodniu bank informował, że na koniec marca br. wyniosła ona 15 168.

  • 15.05.2024
    Banki

    BOŚ zawarł 726 ugód z kredytobiorcami CHF do końca marca

    Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) - Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) podpisał 726 ugód z posiadaczami walutowych kredytów hipotecznych do końca marca 2024 r., podał bank.

  • 14.05.2024
    Banki

    BNP Paribas raczej nie weźmie udziału w programie 'Kredyt na start'

    Warszawa, 14.05.2024 (ISBnews) - BNP Paribas zamierza powrócić na rynek kredytów hipotecznych, ale na dziś nie ma pozytywnej decyzji co do uczestnictwa w programie "Kredyt na start", zapowiedział prezes Przemysław Gdański.