PZU: Wzrost PKB sięgnie ok. 4% r/r w br., CPI w trendzie spadkowym od II kw.
Wzrost PKB w warunkach umiarkowanej konsumpcji prywatnej wyniesie ok. 4% r/r w 2025 r., ocenił główny ekonomista PZU Dawid Pachucki. Według niego inflacja konsumencka CPI, od II kw. br. znajdzie się w trendzie spadkowym, po przejściowym jej wzroście od początku br.
"Polska, po relatywnie dobrym wyniku PKB w roku ubiegłym, pozostaje jednym z liderów europejskiego wzrostu po pandemii i wybuchu wojnie na Ukrainie. Zakładamy, że w tym roku wzrost gospodarczy u nas jeszcze przyspieszy. Obecnie szacujemy, że do nieco poniżej 4% średnio w 2025 r." - napisał Pachucki w lutowym komentarzu gospodarczym.
Wraz z postępującą kontraktacją środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz kontynuacją napływu środków z KPO nakłady brutto na środki trwałe wzrosną do ok. 8% r/r w br.
"Widać to już częściowo w wynikach produkcji budowlano-montażowej. W listopadzie ubiegłego roku produkcja ta, po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych, wzrosła w ujęciu realnym o 4,1% m/m, w grudniu o 5,8%, a w styczniu tego roku, pomimo tak wysokiej bazy, pozostała na poziomie z grudnia. W ujęciu rocznym w początku bieżącego roku wzrost produkcji budowlano-montażowej sięgnął 4,3% wobec 8-procentowego jej spadku w grudniu ub.r., choć konsensus prognoz zakładał, że wzrost ten będzie na poziomie ok. 1% r/r. Skalę możliwej poprawy wyniku tej kategorii ekonomicznej w kolejnych miesiącach wskazują przesunięte względem końca poprzedzającej perspektywy unijnej szeregi realnych temp wzrostu produkcji budowlano-montażowej" - czytamy dalej.
Pachucki ocenił, że dynamika wzrostu konsumpcji prywatnej sięgnie ok. 4% w br.
"Podobnie jak w ubiegłym roku, również w roku 2025 nie spodziewamy się jakiegoś nadmiernego wzrostu konsumpcji prywatnej. Uważamy jednak, że jej tempo realne powinno utrzymać się na solidnym, blisko 4-procentowym poziomie. Naszym zdaniem, wsparciem będzie tu wspomniane wcześniej prognozowane przyspieszenie popytu inwestycyjnego, co z czasem powinno przełożyć się na wzrost zatrudnienia" - czytamy dalej.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym poprawił się r/r do 4,06% w V 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,06% w maju 2025 r. w porównaniu do 4,47% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 04.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BFG: Kredyty w sektorze bankowym wzrosły o 5,9%, depozyty - o 7,1% w I-V 2025 r.
Wolumen kredytów klientowskich w sektorze bankowym zwiększył się o 5,9% r/r do 1 354 mld zł na koniec maja 2025 r., zaś depozytów - o 7,1% r/r do 2 065,3 mld zł, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 03.07.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
BIK: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 47,1% r/r w czerwcu
Banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) w czerwcu br. zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 47,1% niż rok wcześniej, podało Biuro. Liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła o 36,6% r/r do 37,47 tys., natomiast w ujęciu miesięcznym - wzrosła o 3%.
- 30.06.2025BankiGospodarkaAnalizy i raportyInformacje ogólneFinanse i kredyty
Bank Pekao: Szanse na cięcie stóp proc. na lipcowym posiedzeniu RPP są niskie
Szanse na obniżkę stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) są niskie, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 26.06.2025Informacje ogólneBankiFinanse i kredytyAnalizy i raporty
Bujak z PKO BP: Na koniec cyklu obniżek stopa referencyjna może wynieść 3,75% w 2027 r.
Na koniec cyklu obniżek stóp procentowych stopa referencyjna może wynieść 3,75% w 2027 r. (wobec 5,25% obecnie), ocenił główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Według niego, w horyzoncie średnioterminowym, Polska stoi przed wyzwaniami inflacyjnymi z uwagi na rynek pracy i koszty transformacji energetycznej.