22.01.2024
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Regresu ciąg dalszy, czyli budownictwo mieszkaniowe w 2023 roku

Styczniowa informacja GUS prezentująca wyniki budownictwa mieszkaniowego, tradycyjnie dotyczy już kompletnych danych inwestycyjnych pierwotnego segmentu krajowej mieszkaniówki w ostatnim miesiącu oraz całym zakończonym 2023 roku. Pod względem sprzedażowym był to okres sztucznego pompowania koniunktury przez program BK2%, niestety w sytuacji kontynuacji regresu statystyk inwestycyjnych budownictwa mieszkaniowego.

W inwestycjach rozpoczętych kontynuacja hamowania

Pierwszorzędną z punktu widzenia bieżącej koniunktury kategorią gusowskich statystyk budownictwa mieszkaniowego, są dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto. W roku 2023 licząc ogółem ruszyła budowa 189 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, co oznacza nieco ponad 5-proc. regres w relacji rdr. Z tego sami deweloperzy uruchomili w ub. roku budowę bez mała 115 tys. lokali, czyli praktycznie tyle samo co w roku poprzednim.

Jednak należy w tym miejscu podkreślić fakt bardzo niskiej bazy roku 2022, w którym praktycznie nastąpiło załamanie rocznych statystyk nowych budów w reakcji przedsiębiorców na tąpniecie rzędu blisko 40 proc. rdr kontraktacji nowych lokali po serii podwyżek stóp procentowych.

Z kolei w roku ubiegłym wejście w życie programu kredytów preferencyjnych BK2% znacznie wywindowało popyt na nowe mieszkania, o rekordowe 40 proc. w relacji rok do roku. W tej sytuacji naturalna koleją rzeczy wdawać by się mogło istotne przyspieszenie uzupełniania oferty oraz przyspieszenie uruchamiania nowych budów przez deweloperów. Niestety nic takiego nie nastąpiło, przez co oferta nowych mieszkań została wydrenowana, a ceny poszybowały średnio o jedną piątą w największych krajowych metropoliach.

Statystyki mieszkaniowe GUS 2023

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku inwestorów indywidualnych. Ci w roku ubiegłym ruszyli z budową zaledwie 70 tys. domów, czyli o ponad 15 proc. mniej rok do roku.

Kolejne załamanie w pozwoleniach na budowę

Znacznie bardziej pesymistycznie prezentuje się sytuacja w kwestii pozyskanych w roku ubiegłym nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym. W tym przypadku ogółem udzielono 241 tys. przedmiotowych decyzji administracyjnych, co oznacza spadek względem 2022 r. już o blisko jedną piątą. Bardzo zbliżony regres w relacji rok do roku stał się udziałem zarówno deweloperów jak i budujących na własne potrzeby z wynikami odpowiednio 162 i 72 tys.

Jak wiadomo, statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Widać więc dość wyraźnie, ze optymizm branży deweloperskiej w kwestii perspektyw rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie nieprzerwanie pozostaje raczej we względnej defensywie, niezależnie od inicjatyw kolejnych rządów, decydujących się na stymulowanie popytu na mieszkania miliardowymi subwencjami kredytów mieszkaniowych.

Budownictwo mieszkaniowe w latach 2013 - 2023

Mieszkania oddane również na opadającej fali

W 2023 roku GUS doliczył się nieco ponad 220 tys. lokali ukończonych i przekazanych do użytkowania, czyli o ponad 7 proc. mniej niż rok wcześniej. To pierwszy spadek tej kategorii danych od 2014 roku, czyli początku największego i najdłużej trwającego boomu w krajowej mieszkaniówce. Tym samym mieszkania oddane solidarnie dołączyły do spadkowej tendencji dwóch pozostałych kategorii danych GUS budownictwa mieszkaniowego.

Przedmiotowe statystyki stanowią pokłosie stanu koniunktury sprzed około 2 lat, nie odzwierciedlając jej bieżącej kondycji. Od dłuższego czasu było więc niemal przesadzone, że i tu także coraz bardziej słabnącą tendencję wzrostową w końcu zastąpi spadek, co stało się faktem w roku ubiegłym, tym samym potwierdzając stan spowolnienia koniunktury inwestycyjnej pierwotnego segmentu krajowej mieszkaniówki.

Budownictwo mieszkaniowe - grudzień 2023

Perspektywy roku bieżącego pod znakiem zapytania

Po roku 2022, który okazał się okresem gwałtownego przesilenia koniunktury sprzedażowej mieszkań deweloperskich, pociągającym za sobą główne rynkowe statystyki inwestycyjne z mieszkaniami rozpoczętymi na czele, rok ubiegły zaznaczył się kontynuacją i pogłębieniem regresu danych GUS budownictwa mieszkaniowego. Mamy więc do czynienia z dalszym poszukiwaniem przez nie dna spadkowej dynamiki. Pytanie jednak, na jakim poziomie owo dno może się znajdować.

Ogółem statystyki GUS nowych inwestycji mieszkaniowych oraz pozwoleń na budowę cofnęły się w ciągu dwóch lat do poziomu z roku 2016. Niestety prowadzi to do sytuacji topniejącej i niedomagającej oferty deweloperskiej rynku pierwotnego, co ma miejsce w warunkach stymulowania popytu mieszkaniowego przez kolejne rządowe programy dopłat do hipotek. Tymczasem wciąż pod dużym znakiem zapytania stoi perspektywa zwiększenia zdolności produkcyjnych deweloperów w roku bieżącym, a ciągłe ryzyko kolejnych etapów materializacji nierównowagi popytowo-podażowej wciąż komplikuje sytuację rynkową i grozi utrzymaniem trendu windowania stawek mkw. nowych mieszkań do wartości dwucyfrowych w skali roku.

Autor: Jarosław Jędrzyński

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweDeweloperzy

    Pokolenie Z zrewolucjonizuje rynek nieruchomości. Jakiego udziału technologii w mieszkalnictwie oczekują młodzi ludzie?

    Ponad 74% młodych Polaków ma świadomość, że postęp technologiczny w codziennym życiu jest nieunikniony. Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość w nieodległej perspektywie zmienią oblicze rynku nieruchomości. Jakie rozwiązania preferowane przez nabywców z pokolenia Z już dziś towarzyszą metamorfozie mieszkalnictwa w Polsce, a jakich trendów należy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.