RPP: Projekcja NBP zakłada inflację 3,6-3,7% w br., 4,2-6,6% w 2025 r. i 1,4-4,1% w 2026 r
Projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,6-3,7% w 2024 r. (wobec 3,1-4,3% w projekcji z lipca br.), 4,2-6,6% w 2025 r. (wobec 3,9-6,6%) oraz 1,4-4,1% w 2026 r. (wobec 1,3-4,1%), podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej ścieżki centralnej w 2025 r. jest wyższe niż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej tej ścieżki.
"Rada zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 22 października 2024 r. - roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,6-3,7% w 2024 r. (wobec 3,1-4,3% w projekcji z lipca br.), 4,2-6,6% w 2025 r. (wobec 3,9-6,6%) oraz 1,4-4,1% w 2026 r. (wobec 1,3-4,1%)" - czytamy w komunikacie.
W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych. Wskazane przedziały rozpięte są wokół ścieżki centralnej scenariusza zakładającego – zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym – dalsze uwolnienie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r., dodano.
W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie, podał NBP.
Obecnie inflacja jest "istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym", wskazano także.
RPP podtrzymała, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną.
"W tym samym kierunku oddziałuje także wcześniejsze umocnienie kursu złotego" - dodano. Czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne.
"W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP - inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - czytamy dalej.
Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - podtrzymano w komunikacie RPP.
RPP utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie (zgodnie z oczekiwaniami), z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Analizy i raporty
XTB: Złoty może się lekko osłabiać w oczekiwaniu na kolejne obniżki stóp proc. - wywiad
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) weszła na ścieżkę obniżek stóp procentowych, zgodną z oczekiwaniami. Złoty może osłabiać się lekko w oczekiwaniu na kolejne obniżki, ocenił w rozmowie z ISBnews wicedyrektor Działu Analiz XTB Michał Stajniak. Wskazał, że wpływ umiarkowanych obniżek na wyniki banków nie musi być znaczący.
- 06.05.2025Analizy i raporty
Ebury: RPP najprawdopodobniej obniży stopy proc. o 50 pb, min. o 100 pb w całym 2025 r.
Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej obniży stopy proc. o 50 pb na posiedzeniu w maju, a w całym br. o minimum o 100 pb, oceniają analitycy Ebury: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak. Według nich dokładna skala redukcji cięć stóp pozostaje niepewna m.in. w obliczu globalnej sytuacji celnej.
- 06.05.2025BankiAnalizy i raporty
BIK: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 16,7% r/r w kwietniu
Banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej (BIK) w kwietniu br. zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 16,7% niż rok wcześniej, podało Biuro. Liczba osób wnioskujących o kredyt wzrosła o 10,2% r/r do 35,64 tys., natomiast w ujęciu miesięcznym - spadła o 3,5%.
- 30.04.2025Informacje z gospodarkiBankiGospodarkaAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Goldman Sachs: RPP obniży stopy proc. o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w 2025 r.
Warszawa, 30.04.2025 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku, przewidują ekonomiści Goldman Sachs.