25.03.2024
Zmiany w przepisach

Rząd chce przyjąć projekt dot. budownictwa socjalnego, w tym dla studentów w II/III kw.

Warszawa, 25.03.2024 (ISBnews) - Rada Ministrów planuje przyjąć projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw, dotyczący budownictwa komunalnego i socjalnego, w tym mieszkań dla studentów, w II/III kwartale br., wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Ułatwiona zostanie realizacja lokalnej polityki mieszkaniowej. Chodzi o przywrócenie społecznego charakteru inwestycji mieszkaniowych, które finansowane są z budżetu państwa oraz umożliwienie znacznego wzrostu skali tego typu inwestycji w najbliższych latach. Nowością będzie także możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie na budowę lub remont powierzchni na potrzeby mieszkaniowe studentów" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

Dla realizacji gminnych inwestycji mieszkaniowych konieczne jest podwyższenie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na lata 2024 i 2025 (określonego jeszcze w 2018 r.), do wysokości których może zostać zasilony Fundusz Dopłat z przeznaczeniem na program BSK (tj. rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, realizowany na podstawie przepisów ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych, w ramach którego udzielane jest z bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa - poprzez Fundusz Dopłat - na rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach, przede wszystkim budownictwa gminnego), wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych.

"Konieczne jest również zagwarantowanie już teraz środków budżetowych na ten cel w kolejnych latach (do 2030 r.) - co pozwoli gminom na odpowiedzialne planowanie inwestycji mieszkaniowych w kolejnych latach. Brak interwencji w tym zakresie utrudni realizację inwestycji mieszkaniowych przez gminy oraz Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), a także będzie stanowić barierę w możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zainteresowane taką formułą najmu mieszkania" - napisano w wykazie.

Działaniem kompatybilnym do zwiększenia wsparcia komunalnych inwestycji mieszkaniowych będzie zwiększenie skali i wydłużenie o kolejny rok programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC), dodano.

"Proponuje się ponadto modyfikację dotychczasowych zasad finansowania budownictwa społecznego czynszowego z udziałem środków z programu BSK i programu SBC w celu zagwarantowania długofalowego efektu inwestycji wspieranych ze środków budżetu państwa, z uwzględnieniem społecznego charakteru tworzonego zasobu mieszkaniowego. W tym zakresie proponuje się przywrócenie przepisów o całkowitym zakazie wyodrębniania na własność lokali wybudowanych w ramach programu SBC oraz wydłużenie okresu (obecnie 15 lat), po jakim mogą zostać wyodrębnione na własność lokale mieszkalne utworzone z wykorzystaniem finansowego wsparcia udzielonego w ramach programu BSK, do 25 lat. Proponuje się także, aby po upływie tego okresu ewentualna sprzedaż mogła nastąpić wyłącznie po cenie rynkowej (bez bonifikaty), a uzyskane środki przeznaczane byłyby na tworzenie nowego lub modernizację istniejącego mieszkaniowego zasobu gminy. To kolejny element niezbędny do osiągnięcia długofalowych celów w postaci stabilnego rynku mieszkaniowego, posiadającego ofertę dla każdej grupy społecznej" - czytamy dalej w wykazie.

"Projekt ustawy umożliwi ponadto ubieganie się o finansowe wsparcie na budowę lub remont powierzchni zaspokajających potrzeby mieszkaniowe studentów. Pomimo, iż działalność domów studenckich jest ściśle związana z edukacją, niezaprzeczalnym jest, że jest to forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych podczas nauki na uczelniach wyższych. Tym samym nowy komponent wpisuje się w cele programu BSK, gwarantując zrównoważony rozwój lokalnym społecznościom" - napisano także.

Kolejną propozycją będzie rezygnacja w specustawie mieszkaniowej z określania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej i powrót do zasad obowiązujących przed 2023 r., zapowiedziano dalej.

Organ odpowiedzialny za opracowanie projektu to Ministerstwo Rozwoju i Technologii; planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów: II/III kwartał 2024 r., podsumowano.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • 06.05.2024
    BankiZmiany w przepisach

    Prezydent podpisał nowelę dot. wydłużenia wakacji kredytowych na 2024 r.

    Warszawa, 06.05.2024 (ISBnews) - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, które zakładają m.in. wydłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 r. dla tych, u których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

  • 16.04.2024
    Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

    Cena max. energii w projekcie dot. bonu energ. to 500 zł/MWh wobec obecnych 412 zł/MWh

    Warszawa, 16.04.2024 (ISBnews) - W projekcie ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który rząd chce przyjąć w II kwartale br. założono przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jednak cena przewidziana na II poł. 2024 r. ma wynieść 500 zł/MWh wobec obecnie obowiązującej ceny maksymalnej w wysokości 412 zł/MWh netto (do określonych limitów).

  • 12.04.2024
    BankiZmiany w przepisach

    Sejm przyjął nowelę dot. wydłużenia tzw. wakacji kredytowych na 2024 r.

    Warszawa, 12.04.2024 (ISBnews) - Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ma na celu wydłużenie tzw. wakacji kredytowych na rok 2024.

  • 11.04.2024
    Informacje z gospodarkiZmiany w przepisach

    MKiŚ: Ustawa dot. mrożenia cen energii na II półr. br. trafi do Sejmu w tym miesiącu

    Warszawa, 11.04.2024 (ISBnews) - Ustawa dotycząca mrożenia cen energii na II półrocze br. trafi pod obrady Sejmu w tym miesiącu, zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że jeśli chodzi o nowe naliczanie ceny energii, to "będzie stabilnie będzie akceptowalnie".

  • 08.04.2024
    Zmiany w przepisach

    MRiT: Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie można zaciągnąć do końca 2027 r.

    Warszawa, 08.04.2024 (ISBnews) - Kredyt mieszkaniowy #naStart, czyli z dopłatami do rat, będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. w przypadku kupna pierwszej nieruchomości, zapowiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.