Wnorowski z RPP: Wzrost PKB ok. 3% w br., negatywny wpływ gosp. niemieckiej maleje -wywiad
Polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie ok. 3% r/r w br., co nie będzie generowało nierównowag i jest idealne z punktu widzenia realizacji celu inflacyjnego, ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski.
"Jeśli chodzi o perspektywy dla wzrostu gospodarczego, nie spodziewam się istotnych rewizji w dół prognoz PKB z projekcji lipcowej. Myślę, że polska gospodarka urośnie o ok. 3% w br. i, jak na Europę, to jest bardzo dobry wynik. Z mojego punktu widzenia - osoby odpowiedzialnej za walkę z inflacją, to tempo wzrostu gospodarczego, które sięgnie ok. 3% w tym roku jest idealne. Rośniemy szybciej od innych, a jednocześnie nie rośniemy nadmiernie szybko, co nie rodzi napięć - zwłaszcza tych napięć, które szczególnie interesują Radę - czyli napięć inflacyjnych. Więc o ten czynnik z punktu widzenia realizacji celu inflacyjnego - jestem spokojny. Co do przewidywań jeśli chodzi o przyszłoroczny wzrost gospodarczy - w pierwszej kolejności czekam na projekcję listopadową" - powiedział Wnorowski w rozmowie z ISBnews.
Podkreślił, że wpływ gospodarki niemieckiej, która jest w stagnacji będzie coraz mniejszy na koniunkturę w Polsce.
"Słabość gospodarki niebieckiej będzie już nas coraz mniej bolała, przy operatywności naszych przedsiębiorców i dywersyfikacji polskiej gospodarki. Sytuacja gospodarki niemieckiej na początku nas mocniej dotknęła, ale z biegiem czasu ich problemy będą miały względnie mniejsze przełożenie na naszą gospodarkę" - ocenił Wnorowski.
Jak wynika z lipcowej centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzrost PKB sięgnie 3% w 2024 r., a następnie przyspieszy do 3,8% w 2025 r. oraz spowolni do 3,1% w 2026 r. Tempo wzrostu w ujęciu r/r przyspieszy do 3,1% r/r w III kw. br. i do 4% r/r w IV kw. br.
Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wczorajsze dostosowanie poziomu stóp nie oznacza początku cyklu obniżek stóp
Wczorajsza decyzja o dostosowaniu poziomu stóp procentowych (tj. obniżce o 0,5 pkt proc.) nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Prezes ING BSK: Banki udzielałyby więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki
Polski sektor bankowy ma wyjątkowo niski udział zaangażowania kredytowego w bilansie, kosztem zaangażowania w obligacje skarbowe, ale mógłby udzielać dużo więcej kredytów, gdyby nie przeregulowanie gospodarki, uważa nowy prezes ING Banku Śląskiego Michał Bolesławski.