ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
"Dzielimy tutaj na ugody pozasądowe - około 106 tys., już chyba nawet 107 tys. na ten moment, plus około 10 tys. ugód sądowych" - powiedział Białek podczas telekonferencji. Podkreślił, że to dane na koniec września.
W lipcu prezes informował, że banki zawarły ponad 100 tys. ugód z posiadaczami kredytów w CHF.
Białek zwrócił uwagę na "bardzo duże przyspieszenie" dynamiki w szczególności ugód sądowych, które nawet jeszcze rok temu były zawierane dość sporadycznie.
"Klienci widzą zalety w zakresie ugodzenia się, nawet na trwającym już postępowaniu sądowym, biorąc pod uwagę, iż proces trwa średnio 5 do 6 lat. […] To jest ostatnio około 2 500 ugód pozasądowych miesięcznie i około 1000 ugód sądowych miesięcznie" - powiedział prezes.
W opublikowanym dziś raporcie AMRON-SARFiN ZBP podkreślił wyraźną poprawę jakości portfela kredytów mieszkaniowych - udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych ogółem spadł po raz piąty z rzędu i w III kwartale 2024 roku wyniósł 1,69%, czyli mniej o 0,23 pkt proc. wobec poziomu notowanego w poprzednim kwartale i o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.
"Jednocześnie udział nieregularnych kredytów mieszkaniowych we franku szwajcarskim spadł o 3,81 pkt proc. w porównaniu do II kwartału br. i wyniósł 10,22% portfela, co może być spowodowane m.in. rosnącą liczbą ugód zawieranych przez banki z kredytobiorcami frankowymi" - czytamy w raporcie.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.