Bezpieczny Kredyt 2%: czy banki wykorzystają okazję?
23.06.2023
Analizy ekspertów

Bezpieczny Kredyt 2%: czy banki wykorzystają okazję?

KNF stworzył możliwość liberalnego szacowania zdolności kredytowej w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Jeśli banki skorzystają z tej opcji, to zdolność wzrośnie o 30% - 40%.

Lektura znowelizowanej Rekomendacji S wskazuje, że nadzór finansowy pozostawił bankom dość dużo swobody przy obliczaniu zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kredytodawcy będą mogli podczas wyliczania zdolności kredytowej uwzględniać ratę pomniejszoną o dopłatę i stosować niski bufor na wypadek wzrostu stóp procentowych (podobny jak przy kredytach ze stałą stopą na 10 lat). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak bardzo może wzrosnąć zdolność kredytowa, jeśli banki zastosują liberalne zasady jej oceny w programie BK 2%.

Wzrost zdolności o 35% - 40% będzie realny…

Poniższa tabela prezentująca wyniki obliczeń ekspertów RynekPierwotny.pl porównuje możliwą zdolność kredytową singla oraz rodziny „2+1” w ramach rządowego programu i tradycyjnej oferty banków. Zestawienie uwzględnia następujące kredyty:

  • Bezpieczny Kredyt 2% (25 lat) z oprocentowaniem 3,10% na 5 lat po uwzględnieniu dopłaty i buforem na wypadek wzrostu stóp procentowych wynoszącym 2,00%
  • tradycyjny kredyt (25 lat) z oprocentowaniem zmiennym 8,90% - takim jak średnia wartość według danych NBP i buforem na wypadek wzrostu stóp procentowych wynoszącym 3,00% (kredyt spłacany w równych ratach)

Warto zwrócić uwagę, że w obydwu przypadkach modelowy bank uwzględnił bufory bezpieczeństwa nieco wyższe od minimów (z większym zapasem w przypadku tradycyjnej „hipoteki”). Jeśli bank w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% dodatkowo weźmie pod uwagę dopłaty, to zdolność kredytowa może wzrosnąć nawet o 35% - 40% względem tradycyjnej „hipoteki” ze zmiennym oprocentowaniem. Taki kredyt bez dopłat nieprzypadkowo został wybrany jako punkt odniesienia. Wydaje się on bowiem bardziej opłacalny w perspektywie obniżek stóp procentowych NBP niż zwykła „hipoteka” ze stałą stawką na 5 lat.

zdolnosc-kredytowa-tabelka

Teraz piłka jest już po stronie siedmiu banków

Analiza ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdza, że program Bezpieczny Kredyt 2% zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu może znacząco podnieść zdolność kredytową młodych Polaków. Ostateczna decyzja należy jednak do każdego z co najmniej siedmiu banków, które mają wziąć udział w rządowym programie. Mogą one dość znacząco różnicować zasady obliczania zdolności kredytowej.

Autor: Andrzej Prajsnar

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.

  • 07.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Poznań liderem podwyżek cen nowych mieszkań. W Trójmieście cenowa flauta [RAPORT]

    W kwietniu w większości największych miast mocno spadła sprzedaż nowych mieszkań. Deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że w niektórych metropoliach zanosi się na walkę deweloperów o klientów.