BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
"Październikowe dane nie potwierdziły zatem scenariusza stabilizacji sytuacji w budownictwie. Z drugiej strony biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa (także oczyszczonych z sezonowości) nie zakładamy także dalszego głębszego spadku aktywności. Struktura danych wskazuje, że słabsze październikowe wyniki najprawdopodobniej koncentrowały się w firmach których główną formą działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, tj. sekcji, gdzie zmienność danych jest największa. Nadal ograniczona skala rozpoczętych projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków z UE z perspektywy finansowej na l. 2021 – 2027 (przy zakończeniu w 2023 r. inwestycji współfinansowanych ze środków z poprzedniej perspektywy) oraz słabe nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw skutkują kontynuacją spadku aktywności w budownictwie. W dalszym ciągu jedynym segmentem stabilizującym tę aktywność jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie" - czytamy w komentarzu ekonomistów banku do danych GUS o produkcji budowlano-montażowej w październiku.
Wskazano, że bieżący silny spadek aktywności jest korektą po kumulacji w 2023 r. i jest związany z kalendarzem realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE i był przez firmy oczekiwany.
"Stopniowej poprawy tych wyników oczekujemy w II poł. 2025 r., niemniej dla materializacji tej prognozy kluczowe jest spełnienie założenia, że w trakcie 2025 r. zwiększy się skala realizowanych projektów infrastrukturalnych, w tym inwestycji związanych z transformacją energetyczną. Takie projekty powinny ożywić publiczne inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje największych spółek skarbu państwa, które w 2024 r. silnie osłabły. Dodatkowym warunkiem jest także utrzymanie stabilnej koniunktury gospodarczej i uniknięcie scenariusza cyklicznego głębokiego spadku nakładów inwestycyjnych firm prywatnych oraz rynku mieszkaniowego" - podsumowano.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
Konsensus rynkowy oczekiwał 6,8% spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 20.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Mieszkanie nie dla nauczyciela? Kogo w Polsce stać na własne “M”?
Pensje Polaków mocno się różnią. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je porównać z przeciętną ogólnopolską ceną nowego mieszkania.
- 15.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rośnie popyt na kredyt mieszkaniowy z gwarancją wkładu własnego, bo mieszkań jest coraz więcej
Kredyt mieszkaniowy z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym wciąż jest w ofercie banków. Gorzej z mieszkaniami, które można kupić za taki kredyt. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile jest ich w ofercie deweloperów działający w największych miastach.