11.12.2023
Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

Citi Handlowy: RPP powróci do dyskusji o obniżkach stóp proc. najwcześniej w II poł. 2024

Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) prawdopodobnie powstrzyma się z decyzjami dotyczącymi zmian poziomu stóp procentowych do połowy 2024 roku, prognozują analitycy banku Citi Handlowego. Według nich, okres niepewności co do kształtu polityki fiskalnej i cen administracyjnie kontrolowanych rozciągnie się poza marzec 2024 r.

"W tym kontekście mamy pewne wątpliwości, czy ta niepewność będzie w marcu istotnie mniejsza niż obecnie. W ubiegłym tygodniu premier Morawiecki zapowiedział przedłużenie zerowego VAT na żywność na cały I kw. (zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym, stawka miała powrócić do 5% w styczniu). Jeżeli ta decyzja nie zostanie odwrócona przez nowy rząd, który prawdopodobnie powstanie w tym tygodniu, będzie to oznaczało, że okres niepewności nawet się wydłuży. W szczególności na początku marca RPP może wciąż nie być pewna tego, co nowy rząd zrobi ze stawką VAT od II kwartału. W sumie wydaje się, że dopiero w marcu RPP może realistycznie pomyśleć o kolejnych obniżkach, ale ze względu na wspomnianą niepewność spodziewamy się, że okres wyczekiwania może potrwać nawet dłużej, do połowy roku" - czytamy w raporcie "CitiWeekly".

W sobotę minister finansów podpisał w rozporządzenie przedłużające stosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług (VAT) na żywność. W rozporządzeniu podano, że obniżona stawka będzie obowiązywać do 31 marca 2024 r. W piątek lider Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera Donalda Tuska zapowiedział, że jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego przyjmie rozporządzenie ws. 0% VAT na żywność, będzie ono obowiązywało i nie zostanie uchylone.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,5% w ujęciu rocznym w listopadzie 2023 r. według szybkiego szacunku.

Jak podał Narodowy Bank Polski (NBP) inflacja konsumencka wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - 11,4% w 2023 r., 4,6% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9%, 5,2% i 3,6% dla tych lat w projekcji lipcowej). Powrót do 5-proc. stawki VAT podniesie inflację o 0,9 pkt proc. w 2024 r. i pozostanie bez wpływu na inflację w 2025 r. Jak wskazał zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski, ceny żywności są tym czynnikiem, na który gospodarstwa patrzą najsilniej formułując swoje oczekiwania inflacyjne.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii