03.10.2023
Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

Ebury: RPP obniży stopy proc. o 50 pb we środę, nie osłabi to wyraźnie złotego

Warszawa, 03.10.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb na najbliższym posiedzeniu w środę, co nie osłabi wyraźnie złotego, gdyż obecnie polska waluta jest obecnie stosunkowo słaba, prognozuje starszy analityk Ebury Roman Ziruk. Jeśli obniżka będzie głębsza - stanowi będzie to stanowić ryzyko dla złotego.

"W obliczu silniejszego od oczekiwań spadku inflacji skłaniamy się w stronę kolejnej obniżki, tym razem o 50 pb. Wyraźne osłabienie złotego w tym kontekście wydaje się jednak mało prawdopodobne" - czytamy w komentarzu Ebury.

Zdaniem analityków Ebury, Rada będzie kontynuowała obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie - na dwóch lub nawet wszystkich trzech posiedzeniach w tym roku.

"Nie mamy wątpliwości, że gołębie podejście RPP odpowiada za dużą część ostatniego osłabienia złotego i negatywnie przekłada się na perspektywy polskiej waluty. Jednocześnie w naszej ocenie w październiku najpewniej nie będziemy mieli do czynienia z powtórką z zeszłego miesiąca – znacznym osłabieniem złotego w wyniku decyzji i sygnałów płynących z RPP" - czytamy dalej.

Analitycy podkreślają, że ostatnie wypowiedzi części członków RPP - traktowane jak interwencje werbalne - sugerują, "że los polskiej waluty nie jest decydentom zupełnie obojętny, co może wpływać na ich decyzje i komunikację".

"Nie oznacza to bynajmniej, że ryzyko osłabienia złotego nie występuje. Jeśli dojdzie do kolejnej dużej obniżki stóp procentowych, a towarzyszyć jej będzie rozczarowująca komunikacja, złoty może ponownie znaleźć się pod presją. Nie można też ignorować kalendarza. Szczególnie w kontekście bliskości wyborów istotna będzie odpowiedzialna komunikacja banku centralnego" - podsumowano.

Rynek spodziewa się, że RPP obniży jutro stopy procentowe o 25 pb - do 5,75% z 6% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii