Gdzie Polacy zużywają najwięcej prądu?
Tegoroczne podwyżki cen prądu są odczuwalne dla gospodarstw domowych. Sprawdzamy, w której części Polski zużywają one najwięcej energii elektrycznej.
Wzrost cen energii elektrycznej jest ostatnio popularnym tematem wśród Polaków. Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie wyglądała podobnie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, w której części Polski gospodarstwa domowe zużywają najwięcej prądu w przeliczeniu na jednego członka.
Niestety, nie dysponujemy jeszcze ubiegłorocznymi danymi GUS na temat zużycia prądu przez gospodarstwa domowe. Trzeba więc wykorzystać informacje z 2022 roku, które raczej nie powinny mocno różnić się od ubiegłorocznych wyników. GUS prezentuje odpowiednie statystyki w przekroju województw. Po wykorzystaniu danych tej instytucji można obliczyć, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło w 2022 roku:
- woj. dolnośląskie - 831 kWh
- woj. kujawsko-pomorskie - 727 kWh
- woj. lubelskie - 624 kWh
- woj. lubuskie - 761 kWh
- woj. łódzkie - 805 kWh
- woj. małopolskie - 781 kWh
- woj. mazowieckie - 896 kWh
- woj. opolskie - 815 kWh
- woj. podkarpackie - 528 kWh
- woj. podlaskie - 758 kWh
- woj. pomorskie - 725 kWh
- woj. śląskie - 800 kWh
- woj. świętokrzyskie - 614 kWh
- woj. warmińsko-mazurskie - 703 kWh
- woj. wielkopolskie - 763 kWh
- woj. zachodniopomorskie - 723 kWh
Na powyższe wyniki może wpływać to, że faktyczny rozkład terytorialny ludności w Polsce różni się od danych GUS. Oficjalna liczba mieszkańców dużych miast prawdopodobnie jest niedoszacowana, a szybko wyludniających się gmin i powiatów - przeszacowana. Jednak całego zróżnicowania poziomu zużycia prądu nie można wytłumaczyć tylko tym czynnikiem. Na poziom „domowego” zużycia energii elektrycznej w województwach może wpływać popularność takich urządzeń jak np. płyty indukcyjne lub klimatyzatory.

Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.