Gdzie w Polsce rodziny są największe?
21.06.2023
Analizy ekspertów

Gdzie w Polsce rodziny są największe?

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe liczy sobie trzy osoby. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl sytuacja w poszczególnych regionach jest jednak bardzo zróżnicowana.

Dane spisu powszechnego z 2021 r. dostarczają nam bardzo dużą wiedzę na temat polskiego społeczeństwa. Jest ono zróżnicowane nie tylko pod względem majątkowym. Potwierdzenie stanowią wyniki spisowe dotyczące przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego. Wspomniany wskaźnik w poszczególnych powiatach i miastach waha się od 2,26 osoby do 4,44 osoby (przy krajowej średniej na poziomie 2,99 osoby).

Na poniższej mapie uwzględniającej 380 powiatów i miast na prawach powiatu, widać ciekawą mozaikę wyników dotyczących wielkości gospodarstw domowych. W tym kontekście warto wspomnieć, że GUS podczas ostatniego spisu powszechnego uwzględniał tak zwane kryterium mieszkaniowe. Zgodnie z nim, wszystkie osoby mieszkające w jednym lokalu lub domu są uważane za członków tego samego gospodarstwa domowego.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na ciekawe zjawisko, jakim jest mała liczba osób w gospodarstwach domowych mieszkających na terenie dużych miast. Taka sytuacja może zwiększać popyt na nowe, niewielkie lokale pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej przez osoby samotne (często singli w młodym i średnim wieku). Warto dodać, że najmniejszą przeciętną wielkością gospodarstwa domowego w 2021 r. cechowała się Łódź (2,26 osoby) oraz Warszawa (2,31 osoby). Zbliżone wyniki odnotowano dla Wrocławia (2,35), Poznania (2,41) i Krakowa (2,42).

Na drugim biegunie pod względem wielkości gospodarstwa domowego znajdziemy następujące części kraju:

  • powiat limanowski - średnio 4,44 osoby
  • powiat nowosądecki - 4,28 osoby
  • powiat myślenicki - 4,08 osoby
  • powiat nowotarski - 4,07 osoby
  • powiat tarnowski - 4,05 osoby
  • powiat ostrołęcki - 4,02 osoby
  • powiat kolbuszowski - 4,01 osoby

Wydaje się, że w przypadku wymienionych powiatów z przeciętną wielkością gospodarstwa domowego wynoszącą ponad cztery osoby, duże znaczenie mogą mieć wzorce społeczne i kulturowe.

mapa-przecietna-liczba-osob-w-gospodarstwie-domowym

Autor: Andrzej Prajsnar

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.

  • 07.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Poznań liderem podwyżek cen nowych mieszkań. W Trójmieście cenowa flauta [RAPORT]

    W kwietniu w większości największych miast mocno spadła sprzedaż nowych mieszkań. Deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że w niektórych metropoliach zanosi się na walkę deweloperów o klientów.