07.12.2023
Wyniki finansoweBankiInformacje z gospodarki

Glapiński: Ewentualne dalsze decyzje RPP ws. stóp proc. będą możliwe w marcu

Warszawa, 07.12.2023 (ISBnews) - Obecne elementy niepewności związane m.in. z cenami administracyjnymi i VAT na żywność powinny zostać wyjaśnione do marca, kiedy Narodowy Bank Polski (NBP) przedstawi kolejną projekcję inflacyjną; wtedy też możliwe będą "ewentualne dalsze decyzje" Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zapowiedział prezes NBP i przewodniczący Rady Adam Glapiński.

"Jest wiele elementów niepewności, w szczególności co do cen regulowanych, cen administrowanych, VAT na żywność itd., które powodują, że Rada w sposób oczywisty musi się powstrzymać od jakichkolwiek zmian co do parametrów polityki pieniężnej. Przypuszczamy, mamy nadzieję, że w marcu, kiedy będzie następny 'Raport o inflacji', kiedy przedstawimy państwu nową projekcję, wszystkie te elementy będą nam znane i będziemy mogli przedstawić coś bardziej konkretnego. I w marcu Rada się nad tym intensywnie pochyli i są możliwe ewentualne dalsze decyzje" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

RPP utrzymała w środę stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%. Konsensus rynkowy zakładał brak zmian.

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Rada napisała, że niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację uzasadnia utrzymanie stóp procentowych bez zmian w grudniu.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii