GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w styczniu w 16 z 34 działów przemysłu
Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 16 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w styczniu 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
"Według wstępnych danych w styczniu br., w stosunku do stycznia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 16 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 32,4%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 21%, pozostałego sprzętu transportowego - o 20,4%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 8%, artykułów spożywczych - o 5,9%, papieru i wyrobów z papieru - o 5,6%" - czytamy w komunikacie.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 26,2%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 15,3%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 4,6%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,2%, podał też GUS.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.