Ile 20 lat temu płaciliśmy za węgiel?
Wiele osób kupujących węgiel przed obecną zimą, z żalem wspominało ceny sprzed kilku i kilkunastu lat. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili zatem, jak zmieniały się ceny węgla od 1999 r.
Polska jest ostatnim krajem w UE, gdzie gospodarstwa domowe zużywają sporo węgla kamiennego na potrzeby ogrzewania. Można przypuszczać, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez pewien czas, bo transformacja energetyczna jest długotrwałym procesem. Przez długi czas, polskie rodziny kupowały węgiel po cenach znacznie mniejszych niż obecne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili prześledzić zmiany cen węgla kamiennego od końca minionego stulecia. Ciekawie wygląda analiza uwzględniająca poziom wynagrodzeń.
Informacje na temat średnich cen węgla kamiennego podaje między innymi Główny Urząd Statystyczny. Można sądzić, że prezentowane przez GUS średnie stawki uwzględniają ceny węgla o różnych granulacjach. Wspomniane przeciętne ceny za jedną tonę węgla kamiennego wyglądały następująco:
Warto odnotować, że aż do 2021 r. relacja średniej ceny za tonę węgla kamiennego oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oscylowała na dość stałym poziomie (0,16 - 0,22). W kryzysowym minionym roku analogiczny stosunek cenowy wzrósł aż do 0,35. Można sądzić, że tegoroczny wynik będzie nieco lepszy niż ten z 2022 roku, ale wciąż daleki do stosunku cen węgla i wynagrodzeń notowanego chociażby w 2021 r.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 08.11.2024DeweloperzyRaporty i analizyTrendy rynkowe
Zapraszamy na Polish Real Estate Summit 2024!
Mechanizmy zwiększające podaż, uwolnienie gruntów, stabilizacja cen na rynku nieruchomości i poprawa struktury mieszkaniowej – czy miesięcy po tym, jak na PRES 23 gorąco dyskutowaliśmy o tym, jakich przekształceń pilnie potrzebuje rynek, czas na przyjrzenie się temu, jakie – i jak się dokonały?
- 06.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – październik 2024
Październik przyniósł dość nieoczekiwany obrót na rynku wtórnym w Warszawie, Wrocławiu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie zamiast oczekiwanego przez kupujących spadku, miał miejsce wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych z drugiej ręki. W Krakowie, Trójmieście i Poznaniu średnia utrzymała poziom z września, natomiast w Łodzi nieznacznie spadła – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 06.11.2024Trendy rynkowe
PIE: Wzrost cen mieszkań spowolnił w III kw. 2024 r. i ten trend będzie kontynuowany
Ceny mieszkań w największych 17 miastach w Polsce wzrosły o 17,8% r/r na rynku wtórnym i o 14,2% r/r na rynku pierwotnym w III kw. br., co oznacza, że roczna dynamika wzrostu spowolniła po raz pierwszy od początku 2023 r., wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jego eksperci spodziewają się, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen, nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale również rocznym.
- 31.10.2024DeweloperzyRaporty i analizyAnalizy ekspertówTrendy rynkowe
Ceny ofertowe nowych mieszkań – październik 2024 (wstępne dane)
W październiku niemal we wszystkich największych miastach ceny nowych mieszkań utrzymały poziom z września. Jedynie w Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań poszła delikatnie w górę – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 24.10.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2024
Wrzesień przyniósł spadek cen we wszystkich grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wielu inwestorów, którzy indywidualnie budują swoje domy, stara się wykorzystać ten moment.