12.12.2023
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Ile 20 lat temu płaciliśmy za węgiel?

Wiele osób kupujących węgiel przed obecną zimą, z żalem wspominało ceny sprzed kilku i kilkunastu lat. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili zatem, jak zmieniały się ceny węgla od 1999 r.

Polska jest ostatnim krajem w UE, gdzie gospodarstwa domowe zużywają sporo węgla kamiennego na potrzeby ogrzewania. Można przypuszczać, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez pewien czas, bo transformacja energetyczna jest długotrwałym procesem. Przez długi czas, polskie rodziny kupowały węgiel po cenach znacznie mniejszych niż obecne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili prześledzić zmiany cen węgla kamiennego od końca minionego stulecia. Ciekawie wygląda analiza uwzględniająca poziom wynagrodzeń.

Informacje na temat średnich cen węgla kamiennego podaje między innymi Główny Urząd Statystyczny. Można sądzić, że prezentowane przez GUS średnie stawki uwzględniają ceny węgla o różnych granulacjach. Wspomniane przeciętne ceny za jedną tonę węgla kamiennego wyglądały następująco:

srednia-cena-za-tone-wegla-wykres

Warto odnotować, że aż do 2021 r. relacja średniej ceny za tonę węgla kamiennego oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oscylowała na dość stałym poziomie (0,16 - 0,22). W kryzysowym minionym roku analogiczny stosunek cenowy wzrósł aż do 0,35. Można sądzić, że tegoroczny wynik będzie nieco lepszy niż ten z 2022 roku, ale wciąż daleki do stosunku cen węgla i wynagrodzeń notowanego chociażby w 2021 r.

relacja-pensji-do-ceny-wegla

Autor: Andrzej Prajsnar

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania? [RAPORT]
    24.04.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania? [RAPORT]

    Wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres to najczęstsze problemy, z którymi mierzyli się ankietowani podczas wykańczania nieruchomości – wynika z badania pracowni architektury wnętrz Decoroom i portalu RynekPierwotny.pl. Szczegółowe dane oraz praktyczne porady ekspertów dostarcza bezpłatny raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

  • 24.04.2024
    Trendy rynkowe

    PKO BP: Ceny gruntów pod mieszkania prawdopodobnie będą rosły w perspektywie 1-2 lat

    Warszawa, 24.04.2024 (ISBnews) - Umiarkowana wzrostowa tendencja cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w horyzoncie 1-2 lat, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

  • 22.04.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    W budownictwie mieszkaniowym wiosenne ożywienie w pełnej krasie

    Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne przyspieszenie wszystkich trzech kategorii danych. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt wiary deweloperów w trwałą poprawę ich statystyk sprzedażowych, ale także nowelizacji regulacji prawnych dotyczących warunków technicznych.

  • 22.04.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Rynek mieszkaniowy powoli wraca do równowagi. Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami

    18 kwietnia br. w Łodzi odbyło się jedno z największych wydarzeń branży mieszkaniowej tego roku - ogólnopolska konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez Urząd Miasta Łodzi oraz branżowy portal RynekPierwotny.pl. Uczestniczyli w niej eksperci, deweloperzy, prezydenci i wiceprezydenci miast, którzy rozmawiali na temat kondycji polskiego rynku nieruchomości i zmianach, jakie w najbliższej perspektywie mogą na niego wpłynąć.

  • 19.04.2024
    Trendy rynkoweBiznes

    Prezes Unibepu: Budownictwo ma dobre perspektywy, ale ważna będzie poprawa rentowności

    Warszawa, 19.04.2024 (ISBnews) - Budownictwo w Polsce ma dobre, zwłaszcza długoterminowe perspektywy, choć ważna jest w tym kontekście poprawa rentowności, ocenia prezes Unibepu Dariusz Blocher. Spodziewa się spadku produkcji budowlano-montażowej r/r w 2024 r. i kumulacji inwestycji w latach 2026-2027.