25.11.2024
Deweloperzy

Inwestycja KAMIENNA 28 w Gdańsku zdobywa certyfikat BREEAM Interim

Kamienna 28, ekskluzywna inwestycja realizowana przez firmę deweloperską ACCIONA w ramach rewitalizacji XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku, otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Certyfikat otrzymały zarówno postindustrialne budynki A i B, położone przy ulicy Kamienna Grobla 28 nad samym brzegiem Nowej Motławy naprzeciwko Wyspy Spichrzów, jak również nowy, budowany od podstaw budynek C, który uzupełni ten unikalny projekt od strony ulicy Jałmużniczej. Międzynarodowy certyfikat BREEAM Interim potwierdza realizację inwestycji Kamienna 28 zgodnie z najwyższymi standardami budowlanym i jest świadectwem zaangażowania ACCIONA we wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju zgodnie z kryteriami ESG. Certyfikat pokazuje też wagę rewitalizacji dawnych poprzemysłowych dzielnic w procesie zagęszczania tkanki miejskiej współczesnych metropolii i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Kamienna 28 to wyjątkowy projekt deweloperski, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. Na kanwie zabytkowej przestrzeni XIX-wiecznego młyna olejowego, później znanego jako Fabryka Batycki w tzw. budynkach A i B powstaną 33 ekskluzywne lofty i apartamenty o powierzchni od 39,5 do 139 m2. Ich ogromnym atutem są ponadstandardowa wysokość pomieszczeń, duże okna, z których rozpościera się bajeczny widok na rzekę oraz możliwość indywidualnej aranżacji wnętrz, dokładnie według preferencji każdego klienta. Uzupełnieniem oferty są apartamenty inwestycyjne, sprzedawane z 23 proc. VAT-em zlokalizowane w budowanym od postaw budynku C, znajdującym się przy ul. Jałmużniczej. Takich lokali będzie też niewiele, bo tylko 32 o powierzchni od 24 do 72 m2.

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to z kolei międzynarodowy system oceny budynków, który ocenia ich efektywność środowiskową i zrównoważony rozwój. Proces certyfikacji BREEAM Interim, czyli tzw. precertyfikacja, odbywa się na etapie projektowania i budowy budynków, dając wstępne potwierdzenie zgodności projektu z rygorystycznymi kryteriami BREEAM w zakresie takich aspektów jak zarządzanie, efektywność energetyczna, gospodarka wodna, zdrowie i komfort mieszkańców, a także minimalizacja zanieczyszczeń oraz odpowiednie gospodarowanie materiałami. Dzięki uzyskanej certyfikacji BREEAM Interim inwestorzy oraz przyszli mieszkańcy mogą być pewni, że projekt jest realizowany zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi, co przekłada się na korzyści finansowe, takie jak niższe koszty eksploatacji oraz bardziej atrakcyjne warunki kredytowe dla inwestycji o zrównoważonym charakterze.

Kamienna 28 z BREEAM

„Uzyskany wynik na certyfikacie jest efektem jednoczesnego spełnienia przez projekt szeregu wytycznych odnoszących się do takich zagadnień jak na przykład jakość powietrza wewnętrznego, rozwiązania oszczędzające wodę, dostępność terenu, detekcja i zapobieganie wycieków wody, komfort termiczny oraz potwierdzeniem sprostania przez wykonawcę robót na obecnym etapie budowy m.in. wymaganiom wspierającym odpowiedzialne praktyki budowlane, takie jak np. legalne pozyskiwanie drewna, czy racjonalna gospodarka odpadami, w celu ograniczenia ich ilości” – tłumaczy Piotr Ratajczyk, Kierownik Projektu w ACCIONA Nieruchomości.

Inwestycja Kamienna 28 to przykład odpowiedzialnego budownictwa z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego oraz dbałością o środowisko. ACCIONA realizuje projekt w duchu zrównoważonego rozwoju, zapewniając mieszkańcom wysoką jakość życia i przemyślaną architekturę w zgodzie z historią miejsca. Warto podkreślić, że odrestaurowanie młyna idzie w parze z rewitalizacją całego Dolnego Miasta, które dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, wyrasta na nową prestiżową lokalizację w Gdańsku.

„Sam fakt, że zmieniamy funkcję budynku z industrialnego na mieszkalny niesie za sobą szereg korzyści prośrodowiskowych i prospołecznych, przyczyniając się m.in. do zagęszczenia tkanki miejskiej, przeciwdziałaniu migracji mieszkańców miasta na przedmieścia oraz ograniczeniu transportu samochodowego. Przyszli mieszkańcy inwestycji KAMIENNA 28 będą mieli wszędzie blisko i niemal wszędzie też będą mogli poruszać się na piechotę lub rowerem. W najbliższej okolicy naszego projektu znajdują się liczne obiekty kulturalne zachęcające do aktywnego spędzania wolnego czasu jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Filharmonia Bałtycka, czy zagłębie klubokawiarni funkcjonujące na dawnym terenie Królewskiej Fabryki Karabinów. Nie brakuje też licznych terenów rekreacyjnych. Położone przy Opływie Motławy, Dolne Miasto jest jedną z najbardziej zielonych części Gdańska i taką pozostanie. W najbliższym czasie planowana jest m.in. rewitalizacja bastionów Wilk i Wyskok czyli dawnych fortyfikacji miejskich, które stanowią ogromny teren zielony z dostępem do wody. Rewitalizację przejdzie też bulwar nad Nową Motławą, co oznacza że przy naszej inwestycji już wkrótce powstaną eleganckie schody do nabrzeża oraz zostanie nasadzona zieleń. Wszystko to będzie w zasięgu spaceru od KAMIENNEJ 28 zgodnie z ideą 15-minutowego miasta. W ACCIONA wierzymy, że takie podejście do realizacji inwestycji to przyszłość branży deweloperskiej i klucz do społecznie odpowiedzialnego budownictwa” – podsumowuje Anna Terlecka, Dyrektorka Sprzedaży w ACCIONA Nieruchomości.

Zakończenie realizacji inwestycji Kamienna 28 planowane jest w IV kwartale 2025 roku.

Więcej informacji na stronie: www.kamienna28.pl

Źródło: OTTIMO PR Joanna Sońta - Your Local Public Relations Advisor

Najnowsze z tej kategorii