MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
"Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy lepiej koordynować działania i inwestycje w sztuczną inteligencję. Naszym celem jest wspieranie rozwoju AI w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem zasad etyki w najważniejszych sektorach gospodarki oraz funkcjonowania Państwa. Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych 10 lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI" - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
List intencyjny stanowi pierwszy formalny krok w kierunku utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. Celem będzie wspieranie rozwoju AI poprzez opracowanie kierunków wsparcia, monitorowanie rynku oraz opiniowanie projektów i inicjatyw związanych z polityką AI w Polsce. Współpraca instytucji pozwoli na efektywne wykorzystanie środków publicznych oraz wprowadzenie spójnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, podkreślono w materiale.
"Sztuczna inteligencja jest dzisiaj nieodzowna, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak, aby AI była wykorzystywana w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Fundusz na Rzecz Sztucznej Inteligencji oraz Rada Funduszu mają na celu wybór najlepszych projektów, które stanowią przyszłość Polski" wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przedstawiciele instytucji, które podpisały dziś list intencyjny stworzą Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę doradczą, aby wspierać rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa i etyki. Wśród zadań Rady będzie monitorowanie wydatków oraz inicjowanie projektów na rzecz odpowiedzialnego wdrażania AI w Polsce.
Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument określi szczegółowe zasady współpracy oraz umożliwi lepszą koordynację działań między instytucjami w obszarze planowania i realizacji inwestycji związanych z AI. Dzięki temu będzie można efektywniej zarządzać środkami i wspierać innowacje technologiczne, które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia obywateli, podano także w informacji.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- 25.10.2024InfrastrukturaSpołecznaZmiany w przepisach
Polska 2050 złożyła projekt ustawy dot. remontów oświetlenia ulicznego przez gminy
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji prawa energetycznego, dotyczący odblokowania możliwości eksploatacji, remontów, przebudów oraz budów oświetlenia ulicznego przez gminy oraz uelastycznienia przepisów ws. modernizacji oświetlenia w technologii LED, wynika z uzasadnienia do projektu.
- 24.10.2024Zmiany w przepisach
MKiŚ: Projekt dot. planów adaptacji miast do zmian klimatu wkrótce na posiedzeniu rządu
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem, nakładającym na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek sporządzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu, podał resort. Projekt ma wkrótce trafić na Radę Ministrów.