MC: Ruszył nabór na ponad 142 mln zł dofinansowania na cyfryzację administracji budowlanej
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) złoży wnioski o dofinansowanie dwóch kluczowych projektów, które mają usprawnić funkcjonowanie administracji budowlanej oraz poprawić jakość usług publicznych dostępnych elektronicznie, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Nabór obejmuje dwa projekty, których łączna wartość wynosi ponad 142 mln PLN. Projekty te zakładają rozbudowę Systemu Obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB 2.0) oraz Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) wraz z Portalem e-Budownictwo.
"Dzięki tym projektom uprościmy procesy budowlane i wprowadzimy cyfrowe narzędzia, które przyspieszą obsługę spraw administracyjnych. To realna korzyść dla obywatelek i obywateli oraz firm, a jednocześnie kluczowy krok w walce z emisją zanieczyszczeń" - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB)
Rozbudowa SOPAB oraz Portalu e-Budownictwo pozwoli na:
* Sprawniejszą realizację postępowań administracyjnych związanych z budownictwem.
* Lepszą kontrolę terminowości rozpatrywania spraw.
* Zwiększenie wygody użytkowania systemu dla obywateli i przedsiębiorców.
Projekt ma także zintegrować rozproszone usługi i rejestry GUNB, co stworzy przyjazny ekosystem do tego, by załatwiać sprawy związane z procesami budowlanymi.
System obsługi centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB 2.0)
Celem rozbudowy CEEB jest:
* Modernizacja istniejących i tworzenie nowych e-usług dotyczących charakterystyki energetycznej oraz emisyjności budynków.
* Usprawnienie procesów administracyjnych (back-office) w administracji publicznej.
* Rozwój narzędzi umożliwiających lepsze planowanie transformacji energetycznej zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, wymieniono w informacji.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.