MC: Ruszył nabór na ponad 142 mln zł dofinansowania na cyfryzację administracji budowlanej
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) złoży wnioski o dofinansowanie dwóch kluczowych projektów, które mają usprawnić funkcjonowanie administracji budowlanej oraz poprawić jakość usług publicznych dostępnych elektronicznie, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Nabór obejmuje dwa projekty, których łączna wartość wynosi ponad 142 mln PLN. Projekty te zakładają rozbudowę Systemu Obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB 2.0) oraz Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) wraz z Portalem e-Budownictwo.
"Dzięki tym projektom uprościmy procesy budowlane i wprowadzimy cyfrowe narzędzia, które przyspieszą obsługę spraw administracyjnych. To realna korzyść dla obywatelek i obywateli oraz firm, a jednocześnie kluczowy krok w walce z emisją zanieczyszczeń" - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB)
Rozbudowa SOPAB oraz Portalu e-Budownictwo pozwoli na:
* Sprawniejszą realizację postępowań administracyjnych związanych z budownictwem.
* Lepszą kontrolę terminowości rozpatrywania spraw.
* Zwiększenie wygody użytkowania systemu dla obywateli i przedsiębiorców.
Projekt ma także zintegrować rozproszone usługi i rejestry GUNB, co stworzy przyjazny ekosystem do tego, by załatwiać sprawy związane z procesami budowlanymi.
System obsługi centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB 2.0)
Celem rozbudowy CEEB jest:
* Modernizacja istniejących i tworzenie nowych e-usług dotyczących charakterystyki energetycznej oraz emisyjności budynków.
* Usprawnienie procesów administracyjnych (back-office) w administracji publicznej.
* Rozwój narzędzi umożliwiających lepsze planowanie transformacji energetycznej zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, wymieniono w informacji.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach dot. segregowania odpadów budowlanych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach, dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR), w tym uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów. Za nowelą głosowało 415 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 19.
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.