MFiPR: Kwestie najmu krótkoterminowego powinny być decydowane lokalnie
Przygotowywany w Ministerstwie Sportu i Turystyki projekt regulacji rynku najmu krótkoterminowego, który ma stworzyć rejestr mieszkań na wynajem, ma też opracować narzędzia dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych, by na poziomie lokalnym decydowały jakie rozwiązania w tym zakresie są dla danej społeczności najbardziej korzystne, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nełęcz.
"Chodzi to, żeby stworzyć, wyjąć z szarej strefy, po pierwsze stworzyć rejestr i takie prace już trwają, a następnie […] dać samorządowcom narzędzia, żeby na poziomie wspólnot lokalnych decydowali tak, jak dla danej wspólnoty lokalnej jest dobre" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w TVP Info.
Przypomniała, że prace nad stworzeniem centralnego rejestru mieszkań na wynajem prowadzone są w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
"Decyzyjność na poziomie wspólnot lokalnych to jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, też odnosząca się do przyszłości. My musimy zacząć myśleć o rozwoju Polski terytorialnie, czyli nie tak, że to samo, co dobre dla Warszawy, to jest dobre dla Kutna i to jest dobre dla Sopotu, oczywiście. [....] To zróżnicowanie przestrzenne, różne miasta, różne funkcje, różne decyzje - ten najem krótkoterminowy dokładnie jest świetnym przykładem" - podkreśliła minister.
"Najważniejsza rzecz to wyjąć [najem] z szarej strefy, dać społecznościom lokalnym możliwość decydowania - łącznie ze wspólnotami mieszkaniowymi, ze spółdzielniami - żeby ludzie mogli decydować: chcą - nie chcą, w jakim zakresie, w jakim czasie" - dodała.
Pytana o termin wdrożenia regulacji dotyczących rynku najmu krótkoterminowego, Pełczyńska-Nałęcz powiedziała: "Prace są w MSiT. Obowiązują nas - i to jest też istotne - regulacje unijne, które już w tej sprawie stworzyły nam warunki i zachęty do tego, żeby działać. Te regulacje muszą zostać wdrożone do 2026 roku".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.04.2025Zmiany w przepisach
MC: Ruszyły konsultacje europejskiej strategii wdrażania sztucznej inteligencji
Biuro ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej ogłosiło rozpoczęcie konsultacji publicznych dotyczących unijnej strategii wdrażania AI - Apply AI Strategy, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Dokument ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku i stanowić plan działania na rzecz pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w strategicznych sektorach Unii Europejskiej. Konsultacje potrwają do 4 czerwca 2025 r.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.