MFiPR: Kwestie najmu krótkoterminowego powinny być decydowane lokalnie
Przygotowywany w Ministerstwie Sportu i Turystyki projekt regulacji rynku najmu krótkoterminowego, który ma stworzyć rejestr mieszkań na wynajem, ma też opracować narzędzia dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych, by na poziomie lokalnym decydowały jakie rozwiązania w tym zakresie są dla danej społeczności najbardziej korzystne, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nełęcz.
"Chodzi to, żeby stworzyć, wyjąć z szarej strefy, po pierwsze stworzyć rejestr i takie prace już trwają, a następnie […] dać samorządowcom narzędzia, żeby na poziomie wspólnot lokalnych decydowali tak, jak dla danej wspólnoty lokalnej jest dobre" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w TVP Info.
Przypomniała, że prace nad stworzeniem centralnego rejestru mieszkań na wynajem prowadzone są w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
"Decyzyjność na poziomie wspólnot lokalnych to jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, też odnosząca się do przyszłości. My musimy zacząć myśleć o rozwoju Polski terytorialnie, czyli nie tak, że to samo, co dobre dla Warszawy, to jest dobre dla Kutna i to jest dobre dla Sopotu, oczywiście. [....] To zróżnicowanie przestrzenne, różne miasta, różne funkcje, różne decyzje - ten najem krótkoterminowy dokładnie jest świetnym przykładem" - podkreśliła minister.
"Najważniejsza rzecz to wyjąć [najem] z szarej strefy, dać społecznościom lokalnym możliwość decydowania - łącznie ze wspólnotami mieszkaniowymi, ze spółdzielniami - żeby ludzie mogli decydować: chcą - nie chcą, w jakim zakresie, w jakim czasie" - dodała.
Pytana o termin wdrożenia regulacji dotyczących rynku najmu krótkoterminowego, Pełczyńska-Nałęcz powiedziała: "Prace są w MSiT. Obowiązują nas - i to jest też istotne - regulacje unijne, które już w tej sprawie stworzyły nam warunki i zachęty do tego, żeby działać. Te regulacje muszą zostać wdrożone do 2026 roku".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- 25.10.2024InfrastrukturaSpołecznaZmiany w przepisach
Polska 2050 złożyła projekt ustawy dot. remontów oświetlenia ulicznego przez gminy
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji prawa energetycznego, dotyczący odblokowania możliwości eksploatacji, remontów, przebudów oraz budów oświetlenia ulicznego przez gminy oraz uelastycznienia przepisów ws. modernizacji oświetlenia w technologii LED, wynika z uzasadnienia do projektu.