MRiT ma wątpliwości co do dodatkowego podniesienia płacy minimalnej na 2025 r.
Prognozowane nieznaczne podwyższenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. (ze 104,1% do 105%) nie powinno skutkować - w tak krótkim czasie - dalszym podwyższeniem pensji minimalnej na przyszły rok o 40 zł brutto, uważa Ministerstwo Rozwoju i Technologii odnosząc się do rozporządzenia dotyczącego podniesienia płacy minimalnej na 2025 r.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. zakłada podniesienie płacy minimalnej do 4 666 zł brutto (w porównaniu do proponowanych przez rząd w czerwcu br. 4 626 zł).
"W nawiązaniu do złożonego projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. zgłaszam wątpliwość do proponowanej zmiany, tj. podniesienia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę o 40 zł" - napisał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w uwagach do projektu.
Przypomniał, że w ciągu miesiąca (tj. od etapu uzgodnień międzyresortowych projektu w sierpniu br.) dokonano zmiany kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz stawki godzinowej, na podstawie zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem określonego w projekcie ustawy budżetowej na rok 2025 (z 104,1% na 105%).
"Uzasadnienia wymaga zatem, czy ww. zmiana poziomu płacy minimalnej, wynikająca z projektu ustawy budżetowej, skutkująca dalszym wzrostem kosztów pracy po stronie pracodawców/przedsiębiorców, jest niezbędna i konieczna dla realizacji upoważnienia zawartego w art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę" - podkreślił minister.
"W opinii Ministerstwa Rozwoju i Technologii, prognozowane nieznaczne podwyższenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w projekcie ustawy budżetowej nie powinno skutkować – w tak krótkim czasie – dalszą zmianą wysokości świadczenia, które negatywnie oddziaływać będzie na kilka milionów podmiotów" - podsumował Paszyk.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 ukazało się już w Dzienniku Ustaw.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 22.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach dot. segregowania odpadów budowlanych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadach, dotyczącą organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. odpady BiR), w tym uelastycznienie organizacji przez przedsiębiorców segregacji takich odpadów. Za nowelą głosowało 415 posłów, przeciw było dwóch, wstrzymało się 19.
- 15.11.2024Zmiany w przepisach
MC: Podpisano list intencyjny w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji
W Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, podało Ministerstwo Cyfryzacji. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.
- 09.11.2024Zmiany w przepisach
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dot. KZN
Sejm przyjął nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, zwiększając wysokość dotacji podmiotowej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Za nowelizacją głosowało 245 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 16.
- 07.11.2024Zmiany w przepisach
Kosiniak-Kamysz: MRiT przedstawi wkrótce program wsparcia w zakupie mieszkania 'MDM2'
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przedstawi wkrótce nową koncepcję wsparcia w zakupie mieszkania, która ma składać się z trzech filarów: własnościowego, spółdzielczego i społecznego, zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Nową koncepcję nazwał roboczo MDM2.
- 28.10.2024Zmiany w przepisach
Gawkowski: Chcemy, aby wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r.
Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) - Strategia cyfryzacji, którą dzisiaj ma przedstawić rząd zakłada, że wszystkie usługi w administracji dostępne były online do 2035 r., poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.