NBP: Narzędzia AI stosuje 13,7% firm, planuje je wdrożyć kolejnych 15,6%
Narzędzia AI stosuje w Polsce 13,7% przedsiębiorstw, a kolejnych 15,6% planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
"Polskie firmy konkurując na globalnym rynku i chcąc utrzymać przewagę konkurencyjną powinny
dostosować się do zmieniających się uwarunkowań, w tym dynamicznego rozwoju technologii i coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), tak w procesach produkcyjnych, jak i w działaniach pomocniczych, logistyce, zaopatrzeniu i marketingu" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
"W Polsce narzędzia AI stosuje niewielka część przedsiębiorstw: zgodnie z wynikami badań ankietowych NBP jedynie 13,7% przedsiębiorstw. Jednocześnie nieco więcej firm planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie (15,6%). Rozwiązania te są wykorzystywane w większym stopniu w sektorze usług (17%), rzadziej natomiast korzysta z nich sektor przemysłowy (11%) oraz budownictwo (7%)" - czytamy dalej.
Częściej na stosowanie AI decydują się także firmy: w dobrej kondycji, w tym z satysfakcjonującą rentownością, większe (a zatem z odpowiednio dużym kapitałem oraz dostępnymi środkami) oraz obecne na rynkach zagranicznych, w tym zarówno z ofertą produktową (poprzez eksport), jak i kapitałowo (z udziałem kapitału zagranicznego), wskazał bank centralny.
"Firmy planujące wprowadzić narzędzia AI wykazują równocześnie większą aktywnością inwestycyjną. Może to być związane z etapem rozwoju przedsiębiorstwa, zwłaszcza z fazą ekspansji jednostki - przedsiębiorstwa, które planują dalszy rozwój będą nie tylko usprawniały procesy produkcyjne, ale i modernizowały się poprzez zastosowanie AI" - napisano w raporcie.
NBP podkreślił, że firmy, które stosują lub zamierzają stosować AI częściej planują zwiększenie zatrudnienia niż przedsiębiorstwa, które tymi rozwiązaniami nie są zainteresowane lub nie widzą możliwości ich zastosowania. Z drugiej strony, rozwiązania, które już dziś dostarcza AI pozwalają niewielkiej części firm na zmniejszenie pracochłonności produkcji/działalności firm.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 26.03.2025Informacje z gospodarki
Domański: Chciałbym, żeby kwota wolna od podatku PIT wzrosła przed końcem kadencji
Ministerstwo Finansów pracuje nad planem podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do 60 tys. zł (z 30 tys. zł obecnie) i liczy na jego wdrożenie przed końcem kadencji Sejmu, poinformował szef resortu Andrzej Domański.
- 26.03.2025Informacje z gospodarki
Domański: Prawdopodobnie nie będzie potrzeby mrożenia cen energii dla gosp. dom. w 2026 r.
Prawdopodobnie nie będzie potrzeby mrożenia cen na energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2026 r., ocenia minister finansów Andrzej Domański.
- 25.03.2025Informacje z gospodarki
Indeks WIG20 wzrósł o 1,18% na zamknięciu we wtorek
Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 1,18% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 800,29 pkt we wtorek, 25 marca.
- 25.03.2025Informacje z gospodarki
WEI: Odsetek Polaków chcących wprowadzenia euro na rekordowo niskim poziomie 26%
Społeczne poparcie dla euro maleje z roku na rok (spadek z 35% do 26%). W 2023 roku euro popierało 35% Polaków, na początku 2024 roku było to 31%, a teraz - 26%, wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI).
- 25.03.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja węgla kamiennego spadła o 4% r/r w lutym
Produkcja węgla kamiennego spadła o 4% r/r do 3,59 mln ton w lutym 2025 r., a w okresie styczeń-luty 2025 r. spadła o 3,1% r/r do 7,63 mln ton, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).