NBP: Narzędzia AI stosuje 13,7% firm, planuje je wdrożyć kolejnych 15,6%
Narzędzia AI stosuje w Polsce 13,7% przedsiębiorstw, a kolejnych 15,6% planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
"Polskie firmy konkurując na globalnym rynku i chcąc utrzymać przewagę konkurencyjną powinny
dostosować się do zmieniających się uwarunkowań, w tym dynamicznego rozwoju technologii i coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), tak w procesach produkcyjnych, jak i w działaniach pomocniczych, logistyce, zaopatrzeniu i marketingu" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
"W Polsce narzędzia AI stosuje niewielka część przedsiębiorstw: zgodnie z wynikami badań ankietowych NBP jedynie 13,7% przedsiębiorstw. Jednocześnie nieco więcej firm planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie (15,6%). Rozwiązania te są wykorzystywane w większym stopniu w sektorze usług (17%), rzadziej natomiast korzysta z nich sektor przemysłowy (11%) oraz budownictwo (7%)" - czytamy dalej.
Częściej na stosowanie AI decydują się także firmy: w dobrej kondycji, w tym z satysfakcjonującą rentownością, większe (a zatem z odpowiednio dużym kapitałem oraz dostępnymi środkami) oraz obecne na rynkach zagranicznych, w tym zarówno z ofertą produktową (poprzez eksport), jak i kapitałowo (z udziałem kapitału zagranicznego), wskazał bank centralny.
"Firmy planujące wprowadzić narzędzia AI wykazują równocześnie większą aktywnością inwestycyjną. Może to być związane z etapem rozwoju przedsiębiorstwa, zwłaszcza z fazą ekspansji jednostki - przedsiębiorstwa, które planują dalszy rozwój będą nie tylko usprawniały procesy produkcyjne, ale i modernizowały się poprzez zastosowanie AI" - napisano w raporcie.
NBP podkreślił, że firmy, które stosują lub zamierzają stosować AI częściej planują zwiększenie zatrudnienia niż przedsiębiorstwa, które tymi rozwiązaniami nie są zainteresowane lub nie widzą możliwości ich zastosowania. Z drugiej strony, rozwiązania, które już dziś dostarcza AI pozwalają niewielkiej części firm na zmniejszenie pracochłonności produkcji/działalności firm.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.