15.10.2024
BankiTrendy rynkowe

NBP: Popyt na mieszkania niższy, ale nadal dobry; aktywność deweloperów wzrosła w II kw.

Aktywność inwestycyjna deweloperów wzrosła w II kw. br. w warunkach niższego, choć "wciąż satysfakcjonującego" popytu, czego efektem był wzrost produkcji mieszkań w toku, wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego (NBP). Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE) deweloperów mieszkaniowych z projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 23%, podobnie jak w poprzednim kwartale.

"W II kw. 2024 r. wzrosła aktywność inwestycyjna deweloperów, co wpłynęło na zwiększenie podaży mieszkań, przy utrzymującym się drugi kwartał z rzędu spadku popytu. Wydano pozwolenia na budowę 74,3 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o ok. 7,6% kw/kw i o ok. 23,8% r/r. Rozpoczęto budowę 62,3 tys. mieszkań, tj. więcej o ok. 3,7% kw/kw i wzrost o ok. 32,5% r/r. Oznacza to, że produkcja w toku zaczęła rosnąć. Z kolei popyt, mierzony liczbą sprzedanych kontraktów deweloperskich na budowę mieszkań, zmniejszył się względem poprzedniego kwartału i wyniósł ok. 9,8 tys. Zakupy mieszkań w ok. 59% (wobec 45% w poprzednim kwartale oraz 81% w II kw. 2023 r.) finansowano ze środków własnych przy spadku udziału kredytu. Wygaśnięcie programu 'Bezpieczny kredyt 2%' z końcem 2023 r. wyhamowało popyt mieszkaniowy, jednak był on podtrzymywany m.in. przez znaczny wzrost średniego poziomu wynagrodzeń w gospodarce. Nadal rosły koszty budowy mieszkań, tj. robocizny, najmu sprzętu, przy stabilizacji cen materiałów. Znalazło to odzwierciedlenie w dalszym wzroście nominalnych i realnych cen mieszkań. Obserwowano stabilizację lub nieznaczne zmniejszenie stawek transakcyjnych najmu mkw. mieszkań" - czytamy w "Informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2024 r."

Na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkań wzrosły zarówno kw/kw, jak i r/r, zwłaszcza w Gdyni i Poznaniu. Notowano również wzrosty realnych cen transakcyjnych względem CPI oraz względem wynagrodzeń - dotyczyło to wszystkich grup miast, z wyjątkiem Warszawy. Podobne tendencje występowały na rynkach wtórnych - dynamiki cen nominalnych kw/kw, szczególnie wysokie były w Gdyni i Wrocławiu. Dynamika r/r cen realnych zarówno względem CPI, jak i wynagrodzeń była dodatnia, w tym szczególnie wysoka w Krakowie i Wrocławiu. Ceny mieszkań korygowane indeksem hedonicznym wzrosły we wszystkich grupach miast. Oznacza to, że podobne mieszkania w analizowanych miastach sprzedawane były drożej, niż kwartał wcześniej. Nadal utrzymywał się popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze, z uwagi na niższy całkowity koszt zakupu, podał także bank centralny.

Poziom średnich stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) wzrósł kw/kw w Warszawie oraz nieznacznie w 6 miastach, natomiast w 10 miastach odnotowano niewielki spadek przy wzroście cen mieszkań zmniejszyło to nieco zysk z najmu w dużych ośrodkach. Szacunek kosztu obsługi kredytu mieszkaniowego był wyższy w relacji do kosztu najmu mieszkania z uwagi na wysokość stóp procentowych oraz stawki czynszów. Liczba mieszkań oferowanych na wynajem nadal rosła, co było m.in. efektem oddawania do użytku mieszkań kupionych w okresie 2020 r.-2023 r., gdy wielu inwestorów decydowało się na zakupy mieszkania na wynajem, czytamy dalej.

Według NBP, relatywnie wysokie stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wciąż satysfakcjonujący popyt przyczyniły się do uruchamiania przez deweloperów nowych projektów oraz wzrostu liczby wniosków o uzyskanie pozwoleń na budowę mieszkań. Liczba pozwoleń na budowę w II kw. 2024 r. wyniosła 74,3 tys. mieszkań, tj. wzrosła kw/kw o ok. 5,2 tys. i była wyższa o 14,3 tys. względem II kw. 2023 r. Udział pozwoleń na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem stanowił ok. 68% całości pozwoleń (przy wzroście udziału Warszawy, 10 miast i pozostałej Polski, oraz spadku udziału 6 miast), natomiast na budowy indywidualne ok. 29% (zmiany udziałów analogiczne jak wyżej). Udział pozwoleń na budowę mieszkań spółdzielczych i czynszowych oraz liczba nowo rozpoczynanych projektów, mimo wzrostu dynamiki r/r, nadal były nieznaczne w omawianym okresie.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii