29.09.2023
Analizy i raportyInformacje z gospodarki

Pekao: AI daje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu, ale może nie być tego widać w PKB

Warszawa, 29.09.2023 (ISBnews) - Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu, choć niekoniecznie znajdzie to odzwierciedlenie w statystykach PKB, oceniają analitycy Banku Pekao w raporcie na temat wpływu AI na gospodarkę. Według nich, główną płynącą z niej korzyścią będzie poprawa jakości usług, z których jednak wiele będzie dostępnych stosunkowo tanio lub wręcz za darmo, więc trudno je będzie wliczyć do PKB.

"Sztuczna inteligencja spowoduje głębokie zmiany tego jak pracujemy, odpoczywamy, bawimy się oraz jak i o co walczymy. Zmiana nie nastąpi z dnia na dzień, zajmie najpewniej dekady, ale będzie głęboka" - czytamy w publikacji "Między cyberpunkiem a technoutopią. Raport o sztucznej inteligencji i jej wpływie na gospodarkę".

"Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu, choć niekoniecznie znajdzie to odzwierciedlenie w statystykach PKB. Główną płynącą z niej korzyścią będzie poprawa jakości usług, np. edukacyjnych (lepsi i szerzej dostępni korepetytorzy), medycznych (lepsza i powszechniejsza diagnostyka) rozrywki (bardziej immersyjne gry komputerowe) i organizacyjnych (asystenci załatwiający różne sprawy). Wiele tych usług będzie jednak dostępnych stosunkowo tanio (koszt krańcowy sztucznej inteligencji jest bliski zera) lub wręcz za darmo, więc trudno je będzie wliczyć do PKB" - czytamy dalej.

W ocenie Banku Pekao, sztuczne inteligencje zapewne nie pozbawią nas wszystkich pracy. Ich rosnące możliwości wywołają trzy rodzaje skutków: jeden negatywny (automatyzacja wyprze niektóre zawody z rynku) i dwa pozytywne (primo, technologia będzie stanowiła wsparcie dla pracowników i zwiększy ich produktywność; secundo, rozwój AI wykreuje popyt na nowe zawody i specjalizacje).

"Skala wypychania pracy ludzkiej przez inteligentne maszyny wydaje się jednak ograniczona: szacuje się, że na każde miejsce pracy podatne na wyparcie przypadają ponad dwa stanowiska, które doświadczą wzmocnienia ze strony nowych technologii. Tym niemniej rozkład strat i korzyści będzie zróżnicowany, czyli nastąpi polaryzacja społeczeństwa. Popyt na pracowników wykonujących rutynowe zadania kognitywne (np. pracowników biurowych) najpewniej spadnie. Dodatkowo rozwój AI może się przyczynić do zmniejszenia luki płacowej między kobietami a mężczyznami, ale i pogłębienia różnic międzygeneracyjnych oraz między pracownikami najemnymi a posiadaczami kapitału" - napisano w raporcie.

Jednocześnie bank zwraca uwagę, że im większy udział w gospodarce będą miały sztuczne inteligencje, tym silniejsza będzie potrzeba ich opodatkowania, tak aby państwa mogły wciąż pełnić swoją rolę: finansować dobra publiczne i transfery socjalne.

"Na razie, żadne państwo nie jest do tego przygotowane. Problemem jest fakt, że SI działają w przestrzeni wirtualnej i są kontrolowane przez transnarodowe korporacje. Obieg dóbr cyfrowych nie zna więc granic i łatwo o ucieczkę do rajów podatkowych. Ich opodatkowanie wymaga współpracy międzynarodowej, która od ponad 10 lat się nie udaje (inicjatywy OECD). Już teraz prowadzi to do napięć między krajami a w miarę rozwoju SI napięcia te będą tylko rosły. Wzrośnie też stawka gry o opodatkowanie cyfrowych gigantów, a wraz z nią konflikty między Europą i USA. Jeśli nie dojdą do porozumienia, to kraje Europy mogą chcieć zakazać działania amerykańskich SI w u siebie (np. poprzez dywergencję regulacyjną), co z kolei może doprowadzić do fragmentacji internetu" - podsumowano.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • 11.12.2023
    Informacje ogólneBankiInformacje z gospodarki

    Citi Handlowy: RPP powróci do dyskusji o obniżkach stóp proc. najwcześniej w II poł. 2024

    Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) prawdopodobnie powstrzyma się z decyzjami dotyczącymi zmian poziomu stóp procentowych do połowy 2024 roku, prognozują analitycy banku Citi Handlowego. Według nich, okres niepewności co do kształtu polityki fiskalnej i cen administracyjnie kontrolowanych rozciągnie się poza marzec 2024 r.

  • 11.12.2023
    Informacje ogólneInformacje z gospodarki

    Wiceprezes ZBP: W ramach programu 'Bezpieczny kredyt' zawarto ok. 48,2 tys. umów

    Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Liczba umów zawartych w ramach rządowego programu "Bezpieczny kredyt" z oprocentowaniem 2% wzrosła do ok. 48,2 tys., podała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Dotychczas złożono prawie 74,4 tys. wniosków.

  • 11.12.2023
    BankiInformacje z gospodarki

    Credit Agricole: RPP powróci do obniżek stóp procentowych w listopadzie 2024 r.

    Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powróci do obniżek stóp procentowych w listopadzie przyszłego roku, ocenia Credit Agricole Bank Polska. Według ekonomistów banku Rada zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych o 25pb w tym okresie, po zapoznaniu się z projekcją listopadową.

  • 11.12.2023
    Informacje z gospodarki

    GUS: Liczba wolnych miejsc pracy spadła o 1,8% kw/kw i o 17,9% r/r do 111,2 tys. w III kw.

    Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 111,2 tys. w końcu III kw. 2023 r. i była niższa o 1,8% kw/kw, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z III kw. 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy była mniejsza o 17,9%.

  • 11.12.2023
    Informacje z gospodarki

    Utrzymanie 0% VAT na żywność do końca marca 2024 obniży wpływy z VAT o ok. 2,75 mld zł

    Warszawa, 11.12.2023 (ISBnews) - Utrzymanie obniżonej do 0% stawki podatku od towarów i usług (VAT) dla żywności do 31 marca 2024 r. będzie skutkowało obniżeniem wpływów budżetowych z tytułu VAT o ok. 2 745 mln zł, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) do rozporządzenia ministra finansów przyjętego 9 grudnia.