PIE: Popyt na dobra trwałe ograniczony, konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się
Konsumpcja prywatna powoli odbudowuje się, ale gospodarstwa domowe wciąż ograniczają ją na rzecz odbudowy oszczędności i dominuje popyt na usługi, ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
"Konsumenci dalej ograniczają zakup dóbr trwałych. Na wyniki negatywnie działał również wysoki punkt odniesienia sprzedaży paliw z przed roku - w października 2023 odnotowano ponad 10% wzrost m/m w tej kategorii. Obecnie sprzedaż paliw była o 9,1%,r/r niższa, pomimo niewielkiego wzrostu względem września. Dodatkowo sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD spadła o 3,6%r/r. Wyższa niż przed rokiem było natomiast sprzedaż samochodów (+24,1%), podobnie farmaceutyków i kosmetyków (+9,6%)" - czytamy w komentarzu PIE do danych GUS o sprzedaży detalicznej w październiku.
Gospodarstwa domowe konsekwentnie ograniczają konsumpcję i kładą nacisk na odbudowę oszczędności, podano także.
"Doświadczenia okresu wysokiej inflacji skłaniają konsumentów do większej ostrożności w wydatkach. Te odczucia przesłaniają efekty wzrostu realnych wynagrodzeń w ciągu roku. Badania koniunktury konsumenckiej wskazują na istotny wzrost odsetka osób oceniających obecny czas jako sprzyjający oszczędzaniu - w ciągu dwóch lat podniósł się on z 17% do 30%" - czytamy dalej.
Odsetek osób wskazujących, że obecny czas nie jest dobry na duże zakupy oscyluje wokół 30%, podczas gdy przed pandemią wartości były zbliżone do 15%, dodano.
"Warto odnotować jednak spadki takich ocen, co pozwala na pewien optymizm odnośnie zakupów dóbr trwałych w 2025 roku" - podsumowano w komentarzu.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,3% r/r w październiku 2024 r.; w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 7,8%. W okresie styczeń-październik 2024 r. sprzedaż wzrosła r/r o 2,4% (wobec spadku o 2,6% w analogicznym okresie 2023 r.). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 r. była o 5,6% wyższa w porównaniu z wrześniem 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.