Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
„Właściciel mieszkania pomniejszył mi kaucję, bo twierdzi, że zniszczyłem meble i nie naprawiłem szkód” – takie skargi nierzadko można przeczytać w sieci. Czy są one uzasadnione? Wszystko zależy od okoliczności danej sytuacji. Każdego przypadku, na pewno opisać się nie da. Można natomiast przedstawić pewne ogólne zasady, które tłumaczą sposób postępowania w razie zniszczeń po wynajmie. Właśnie to postanowili zrobić eksperci portalu GetHome.pl. Najpierw przypominają oni jednak reguły związane z koniecznością zwrotu mieszkania w stanie niepogorszonym.
Najmu mieszkań dotyczą specjalne przepisy lokatorskie
Spory związane ze zużyciem mieszkania najczęściej pojawiają się po zakończeniu najmu. O konieczności zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym mówi art. 675 par. 1 kodeksu cywilnego („Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania”). Musimy jednak pamiętać, że do najmu lokali mieszkalnych zastosowanie znajduje art. 6e ustawy o ochronie praw lokatorów (domyślnie zastępujący art. 675 kodeksu cywilnego). Ustawa o ochronie praw lokatorów w art. 6e nakazuje, żeby najemca po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu:
- odnowił to mieszkanie oraz dokonał obciążających go napraw (obowiązki naprawcze najemcy określa art. 6b ustawy lokatorskiej lub umowa, przy czym inne umowne określenie obowiązków dotyczących napraw niż w art. 6b jest możliwe tylko w lokalach spoza publicznego zasobu mieszkaniowego)
- zwrócił wynajmującemu równowartość niektórych zużytych elementów wyposażenia technicznego (trzonów kuchennych, kuchni, grzejników wody przepływowej - gazowych, elektrycznych i węglowych, a także podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony)
W lokalach mieszkalnych spoza publicznego zasobu mieszkaniowego (tzn. niewynajmowanych przez samorządy oraz Skarb Państwa), mogą obowiązywać inne zasady niż wyżej wymienione, jeśli właściciel „M” ustali je z lokatorem. Takie ustalenia muszą jednak uwzględniać wcześniej cytowany art. 675 kodeksu cywilnego (zobacz: E. Bończak-Kucharczyk [w:] Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Komentarz, wyd. V, Warszawa 2021, ROZDZIAŁ 4 Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów oraz ochrona praw lokatorów).
Już od 20 lat przepisy są mniej korzystne dla lokatorów
Warto wiedzieć, że obowiązek odnowienia lokalu wymieniony przez art. 6e ustawy o ochronie praw lokatorów występuje tylko po zakończeniu najmu. Ewentualne wcześniejsze odnowienie mieszkania jest przejawem dobrej woli lokatora, a nie realizacją wymogu stawianego przez ustawę. Obowiązek odnowienia lokalu z art. 6e występuje niezależnie od tego, czy stan „M” po najmie jest efektem prawidłowego używania. Jeżeli chodzi o obowiązek dokonania końcowych napraw przez najemcę, to taki wymóg istnieje również, jeśli potrzebne prace wynikają z normalnego używania lokalu. Opisywane wyżej zasady, które są dla lokatorów mieszkań bardziej niekorzystne od wcześniejszych regulacji, obowiązują już od 20 lat. Obowiązki najemcy mieszkania po zakończeniu najmu okazują się szersze niż w przypadku wynajmu lokalu użytkowego.
Stan niepogorszony – umowa może go precyzować
Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów (tak samo jak art. 675 kodeksu cywilnego) nakazują najemcy zwrócić mieszkanie w stanie niepogorszonym. Stąd obowiązek dokonania napraw leżących po stronie najemcy i odnowienia „M”. Próby dowodzenia, czy w danej sytuacji mamy do czynienia ze stanem niepogorszonym, mogą uwikłać najemcę i wynajmującego w długi spór prawny. Dlatego stosowane bywa inne rozwiązanie. Chodzi o dokładne określenie poprzez umowę technicznego stanu, w jakim prywatne mieszkanie ma zostać zwrócone. Możliwe jest uregulowanie nawet rodzaju i koloru farby, która powinna zostać użyta do odmalowania ścian. Taki poziom szczegółowości bywa uciążliwy i postrzegany jako przesadny, ale z drugiej strony może on zaoszczędzić zbędnych sporów.
Dwa protokoły mogą być bardzo ważnym dowodem
Ze względu na ogólność przepisów i duże zróżnicowanie życiowych okoliczności, kluczowego znaczenia nabiera nie tylko doprecyzowanie umowy w zakresie remontowych obowiązków najemcy i stanu mieszkania po zwrocie. Bardzo ważne jest również rzetelne sporządzenie protokołu z odbioru mieszkania i kolejnego takiego dokumentu przy zwrocie lokalu (po zakończeniu najmu). Niektórzy właściciele dokumentują stan „M” nawet przy pomocy zdjęć lub filmów. To kolejna praktyka, która może wydawać się przesadna. Warto jednak pamiętać, że rzetelne sporządzenie protokołu leży też w interesie najemcy. Chodzi bowiem o udokumentowanie problemów technicznych lub estetycznych, które były już obecne w momencie przekazania lokalu.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: GetHome.pl
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaFinanse i kredytyDeweloperzy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – kwiecień 2025 (wstępne dane)
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów jest już tylko o nieco ponad 1% wyższa niż przed rokiem. W stolicy, ale też we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego. O 1% poszła ona w górę w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
- 30.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
Barometr Metrohouse, Credipass, RynekPierwotny.pl: dłuższy czas sprzedaży mieszkań i większe możliwości negocjacji
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł na rynku wtórnym dwie niekorzystne tendencje dla osób sprzedających mieszkania. Pierwsza, to coraz wyższa skala negocjacji cen, a druga – dłuższy okres oczekiwania na klienta. Jednocześnie zmienia się profil kupujących – coraz częściej są to doświadczeni nabywcy wracający na rynek, co wzmacnia ich pozycję negocjacyjną.
- 28.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyAnalizy i raportyFinanse i kredyty
Na jakie mieszkanie stać singla, parę i rodzinę z dzieckiem? [RAPORT]
Na jaki kredyt mieszkaniowy mogli liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jak zmieniła się ich zdolność kredytowa w pierwszym kwartale? Jaki miały one wybór mieszkań? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków oraz firm deweloperskich działających w siedmiu największych metropoliach.
- 25.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w I kw. wciąż w koniunkturalnym dołku
Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW relatywnie słaby sprzedażowo. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl najnowsze statystyki kontraktacji rynkowych tuzów zarówno w relacji rok do roku, jak i kwartał do kwartału, potwierdzają tezę o trwaniu rynku pierwotnego w stanie spowolnienia koniunktury sprzedażowej.
- 24.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Największe miasta są zasypywane ofertami mieszkań na wynajem. Czynsze poszły w dół!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł potężne odbicie liczby unikalnych ofert mieszkań na wynajem w całym kraju. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wygląda sytuacja na rynkach najmu w siedmiu największych miastach.