Polacy wynajmują mieszkania, bo tak chcą czy muszą?
Czy młodzi startujący w dorosłe życie Polacy widzą swoją przyszłość we własnym czy w wynajętym mieszkaniu? Portal GetHome.pl zapytał o to swoich użytkowników, którymi są osoby szukające mieszkań zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Wyniki ankiety mogą zaskakiwać!
Wydawać by się mogło, że Polek i Polaków chcących mieć własne mieszkanie lub dom jest zdecydowanie więcej niż tych, którzy preferują najem. Jednak czy tak jest naprawdę? Np. z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł u nas z 86,8% do 87,3% odsetek gospodarstw domowych, które mieszkają we własnym mieszkaniu lub domu.
– Może to świadczyć o tym, że w Polsce wciąż wiele rodzin może sobie pozwolić na własne M. Z drugiej strony przybywa gospodarstw domowych, dla których jest to nieosiągalne. Ponadto, coraz więcej młodych świadomie wybiera najem, jako opcję korzystniejszą od zakupu – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wskazuje na wyniki ankiety, którą GetHome.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników. Okazuje się, że aż 46% z nich preferuje na dłuższą metę… najem! Zakup mieszkania zadeklarowało natomiast 37% osób, które wzięły udział w ankiecie.
Problem w tym, że w grupie preferującej najem aż co druga osoba przyznała, że na zakup mieszkania po prostu jej nie stać. Nie brakuje też jednak zadeklarowanych zwolenników najmu, choć wciąż stanowią oni zdecydowaną mniejszość. Co trzeci z nich zwrócił uwagę, że wybiera najem, bo umożliwia zamieszkanie w lokalizacji, w której zakup własnego lokum jest poza jego zasięgiem finansowym.
Wśród tych, którym najem pasuje – 17% przyznało, że wyżej sobie ceni elastyczność, co wymusza współczesny rynek pracy. Natomiast 8% zwolenników najmu woli zainwestować pieniądze w swój biznes niż wydać je na zakup mieszkania.
Oczywiście są i tacy, którzy najmują mieszkanie, ale traktują to jako smutną konieczność. Najczęściej zwracają uwagę (61% wskazań), że to płacenie za coś, co nigdy nie będzie ich. Z kolei 44% odrzuca najem, aby nie być uzależnionym od wynajmującego.
Zaciekawiło nas także, jakie są motywacje tych, którzy mają sprecyzowany cel - zakup mieszkania lub domu. Okazuje się, że własne M zapewnia tym osobom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (65% wskazań). Ponadto, nieruchomość jest dość często traktowana jako wkład w budowę majątku (13%). Ci ludzie zdają sobie sprawę, że gdyby najmowali mieszkanie, zamiast kupić je za kredyt, to po 30 latach zostaliby z niczym.
Co ciekawe, tylko 2% badanych jako powód zakupu mieszkania podało chęć podniesienia swojego statusu społecznego. Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek takich wskazań byłby prawdopodobnie dużo wyższy, bo w Polsce panowało przekonanie, że własność jest synonimem sukcesu.
Marek Wielgo zwraca również uwagę, że odsetek gospodarstw domowych mieszkających na swoim prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, dzięki programom wsparcia kupujących mieszkania za kredyt. Jednak w dłuższej perspektywie Polska zacznie się upodabniać do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców.
Źródło: GetHome.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).