Projekt dot. utworzenia portalu cen transakcyjnych mieszkań trafił do konsultacji
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który zakłada utworzenie portalu cen transakcyjnych mieszkań trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
"Dla zwiększenia przejrzystości rynku mieszkaniowego, a w następstwie wzmocnienia ochrony nabywców mieszkań oraz ułatwienia podmiotom profesjonalnym planowania i parametryzowania inwestycji mieszkaniowych, konieczne jest uruchomienie portalu oferującego powszechny dostęp do statystyk dotyczących cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych w drodze ustawy" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Brak interwencji utrudnia osobom szukającym mieszkania porównywanie ofert na lokalnych rynkach, podmiotom profesjonalnym - planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych, natomiast podmiotom publicznym realizującym zadania z zakresu polityki mieszkaniowej państwa - precyzyjne parametryzowanie instrumentów wsparcia i monitorowanie ich wpływu, wskazano.
Projekt zakłada prowadzenie portalu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który prowadzi już na podstawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.