11.01.2024
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

Przeceny materiałów budowlanych w grudniu ciąg dalszy

Pierwsza tegoroczna publikacja średniej dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB Handel, obejmująca statystyki za cały 2023 rok, już po raz czwarty z rzędu zakomunikowała jej spadek poniżej zera. W minionym grudniu średnio wyniósł on rdr 2,6 proc, z kolei w relacji mdm regres stawek ograniczył się do 0,2 proc. Tym sposobem na krajowym rynku materiałów budowlanych intensywność korekty wielomiesięcznej drożyzny nie tylko ulega utrwaleniu, ale wręcz przybiera na sile.

Grudniową kontynuację korekty cen materiałów budowlanych w wymiarze minus 2,6 proc. należy zakwalifikować już jako znaczącą. Od września średni spadek cen wyniósł już w sumie 5 proc., a co ciekawe, na razie niewiele wskazuje na to, by sytuacja w przewidywalnej przyszłości miał ulec radykalnej zmianie.

srednia-dynamika-cen-mat-budowlanych-2023

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB w grudniu ponownie zaskoczył swą intensywnością, tym bardziej, że ma miejsce środowisku gospodarczym wciąż wysokiej i trudnej do przezwyciężenia rodzimej inflacji. W dalszym ciągu liderem wzrostów pozostaje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery (+7,1 proc.) i chemię budowlaną (+3,1 proc.).

Tym razem nie zmienił się wynoszący 7 do 13 stosunek grup towarowych drożejących i taniejących w relacji rok do roku. Wśród tych drugich jak przed miesiącem wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rdr rzędu odpowiednio 24,7 i 8,5 proc.

tabela-dynamika-cen-mat-budowlanych-grudzien-2023

W świetle postępującej przeceny materiałów budowlanych, w końcówce ubiegłego roku dość ciekawie prezentowały się parametry popytu na poszczególne grupy asortymentowe. W opinii ekspertów Grupy PSB „dynamika sprzedaży w grudniu 2023 r. w relacji rok do roku była zróżnicowana, z wyraźnym spadkiem w kategoriach produktowych związanych m.in. ze wznoszeniem domów (cement, wapno -44%, otoczenie domu -42%, dachy, rynny -28%) oraz wzrostem w grupach asortymentowych dotyczących remontu wnętrz (wykończenia +31%, dekoracje +7% czy narzędzia +6%)”.

Wyk. 3a Dynamika sprzedaży materiałów budowlanych

Dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych, ujemna zaś wystąpiła w dwunastu przypadkach, czyli dokładnie odwrotnie niż miesiąc wcześniej. Tym razem może to sugerować, że za spadkami cen materiałów budowlanych przynajmniej w istotnej części stoi niewystarczający na nie popyt.

Szczególnie ciekawie, acz i dość niepokojąco wygląda grudniowe załamanie popytu na cement - wapno, czyli podstawową grupę towarową wykorzystywana w budownictwie. Poważny regres popytowy zanotowały ponadto: otoczenie domu, dachy - rynny, płyty OSB – drewno, sucha zabudowa czy izolacje termiczne, czyli kolejne najważniejsze materiały wykorzystywane przy wznoszeniu domów. Ciekawe, czy dane Grupy PSB przełożą się na statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego, które w ostatnich miesiącach wyraźnie wychodziły z dołka.

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweDeweloperzy

    Pokolenie Z zrewolucjonizuje rynek nieruchomości. Jakiego udziału technologii w mieszkalnictwie oczekują młodzi ludzie?

    Ponad 74% młodych Polaków ma świadomość, że postęp technologiczny w codziennym życiu jest nieunikniony. Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość w nieodległej perspektywie zmienią oblicze rynku nieruchomości. Jakie rozwiązania preferowane przez nabywców z pokolenia Z już dziś towarzyszą metamorfozie mieszkalnictwa w Polsce, a jakich trendów należy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.