10.04.2024
Analizy i raportyInformacje z gospodarki

Santander BP: RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy proc. bez zmian do połowy 2025 r.

Warszawa, 10.04.2024 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe bez zmian do połowy 2025 r., prognozują ekonomiści Santander Bank Polska. Według nich wycofanie 0% VAT na żywność oraz zmiany administracyjne cen energii od II połowy br. podwyższą ścieżkę inflacji konsumenckiej w kolejnych miesiącach, która sięgnie ok. 5% na koniec br. Inflacja bazowa, na której obecnie koncentruje się RPP, najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5% do końca 2025 r. według prognoz banku.

"Sądzimy, że RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do połowy 2025 r. Prezes NBP nie zareagował na spadek inflacji do celu i podkreślił niepewność dotyczącą kształtowania się inflacji w kontekście decyzji administracyjnych odnośnie do cen energii, wysoką dynamikę płac realnych i łagodną politykę fiskalną" - czytamy w raporcie banku "Makroskop Lite. Na trwały spadek inflacji do celu trzeba poczekać".

Zaznaczono, że wysokość i uporczywość inflacji bazowej w Polsce "podobnie jak w największych gospodarkach jest to przede wszystkim pokłosie wysokiej inflacji usług, która pozostaje uporczywa pod wpływem wysokiej dynamiki płac".

"Dobra sytuacja rynku pracy wraz z oczekiwanym ożywieniem wzrostu gospodarczego, będzie sprzyjała utrzymaniu dwucyfrowej dynamiki płac nominalnych w tym roku. To będzie też sprzyjało ożywieniu konsumpcji i utrzymaniu wysokiej dynamiki jednostkowych kosztów pracy" - podkreślono także.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak w październiku 2023 r. obniżyła je o 25 pb.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w marcu 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2% r/r, ceny nośników energii: spadek o 2,6%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 4,5%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,4%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - wzrost o 0,1%.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,3% r/r i +0,4% m/m.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii